صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رویترز: امریکا تحریم‌های جدید علیه چین را بررسی می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که امریکا در حال بررسی گزینه‌هایی برای اعمال بسته‌های تحریمی تازه علیه چین به هدف جلوگیری از حمله به تایوان است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که امریکا در حال بررسی گزینه‌هایی برای اعمال بسته‌های تحریمی تازه علیه چین به هدف جلوگیری از حمله به تایوان است.

پیک‌آفتاب: منابع رویترز می‌گویند که تایوان اتحادیه اروپا را نیز برای اعمال تحریم‌های جدید علیه چین تحت فشار قرار داده است.

چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا از تایوان، مانورهای نظامی گسترده‌ای در اطراف تنگه تایوان راه‌اندازی کرد.

چین: تایوان خاک ماست؛ از تهدیدهای امریکا نمی‌ترسیم

شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین قول داده است تا تایوان را تحت کنترل بیجینگ در بیاورد و استفاده از زور را رد نکرده است. دولت تایوان به شدت ادعاهای حاکمیت چین را رد می‌کند.

یک مقام امریکایی و یکی از مقامات یک کشور دیگر، بدون ذکر نام‌شان به رویترز گفتند که در واشنگتن، مقامات در حال بررسی گزینه‌هایی برای بسته احتمالی تحریم‌ها علیه چین برای بازدارندگی شی‌جین پینگ از تلاش برای حمله به تایوان هستند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا به چین هشدار داده بود که هرگونه حمله این کشور به تایوان، پی‌آمد جدی در قبال خواهد داشت.

واشنگتن به بیجینگ: حمله چین به تایوان، عواقب جدی در قبال دارد

این دو منبع افزودند که مذاکرات امریکا در مورد تحریم‌ها علیه چین، پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فبروی آغاز شد، اما پس از واکنش چین به سفر پلوسی، فوریت تازه‌ای به خود گرفت.

این منابع هیچ جزئیاتی از آن‌چه در نظر گرفته شده، ارائه نکردند، اما به نوشته رویترز مفهوم تحریم‌ها بر دومین اقتصاد بزرگ جهان، پرسش‌هایی درباره امکان‌سنجی آن ایجاد می‌کند.

نازک نیک اختر، یکی از مقامات ارشد سابق وزارت تجارت امریکا گفت: “با توجه به تعامل گسترده امریکا و متحدانش با اقتصاد چین، اعمال احتمالی تحریم‌ها علیه چین بسیار پیچیده‌تر از تحریم‌های روسیه است.”

رویترز نتوانست جزئیات مربوط به تحریم‌های خاص را بداند، اما برخی از تحلیل‌گران پیشنهاد کردند که ارتش چین می‌تواند در کانون توجه این تحریم‌ها قرار گیرد.

کریگ سینگلتون، تحلیل‌گر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گفت: “تصویر بزرگ، گفتگوهای تحریم‌های اولیه احتمالاً حول محور محدود کردن دسترسی چین به فن‌آوری‌های خاص مورد نیاز برای حفظ عملیات نظامی علیه تایوان خواهد بود.”

کاخ سفید و سفارت چین در واشنگتن از اظهار نظر خودداری کردند.

وزارت خارجه تایوان گفت که در مورد فعالیت‌های اخیر چین و «چالش‌های بزرگ» چین برای تایوان و منطقه؛ با امریکا، اروپا و سایر شرکای همف‌کر خود گفتگو کرده است، اما نمی‌تواند جزئیاتی را فاش کند.

در همین حال، شش منبع مطلع از گفتگوهای تایوان و اروپا به رویترز گفتند که تایوان در مورد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه چین به ویژه پس از تمرینات نظامی اخیر چین، فشار دیپلماتیک خود بر اتحادیه اروپا را افزایش داده است.

این منابع گفتند که درخواست مقامات ارشد تایوانی برای آماده‌سازی تحریم‌ها در هفته‌های اخیر تشدید شده است.

یکی از منابع آگاه گفت که تایوان هیچ چیز خاصی نخواسته است، فقط اروپا باید برنامه‌ریزی کند که در صورت حمله چین چه اقداماتی انجام دهد. او گفت که تایوان از اروپا خواسته است که به طور خصوصی به چین هشدار دهد که با عواقب شدید مواجه خواهد شد.

یکی دیگر از افراد آشنا به این موضوع گفت که مقامات اتحادیه اروپا تاکنون از اعمال تحریم‌های شدید علیه چین به دلیل مسائل حقوق بشری خودداری کرده‌اند، زیرا این کشور نقش بسیار بزرگ‌تری نسبت به روسیه برای اقتصاد این اتحادیه دارد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر نیویارک تایمز به نقل از منابع گفته بود که امریکا با توجه به تجربه تامین تجهیزات اوکراین، تایوان را تسلیح می‌کند.

نیویارک تایمز: امریکا تایوان را تجهیز و مسلح می‌سازد

وزارت خارجه امریکا فروش بیش از یک میلیارد دالر تجهیزات نظامی به تایوان را تایید نمود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x