صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

راس ویلسن: طالبان پایگاه مردمی ندارند، از این‌رو افغانستان با مشکلات چند بُعدی روبه‌رو است

راس ویلسن که در وقت تصرف کابل توسط طالبان، شارژدافیر سفارت امریکا در افغانستان بود، به قدرت رسیدن طالبان را نتیجه جنگ‌های درازمدت آنان می‌داند.

راس ویلسن که در وقت تصرف کابل توسط طالبان، شارژدافیر سفارت امریکا در افغانستان بود، به قدرت رسیدن طالبان را نتیجه جنگ‌های درازمدت آنان می‌داند.

پیک‌آفتاب: راس ویلسن، شارژدافیر اسبق سفارت امریکا در افغانستان در صحبت به اسکای نیوز گفته که طالبان پایگاه مردمی ندارند. او تصریح کرده که به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در 15 اگست سال گذشته، به این معنا نیست که آن‌ها حمایت گسترده مردم را با خود دارند”.

ویلسن گفته است که طالبان به قدرت رسیدند “نه به این دلیل که بخش بزرگی از مردم افغانستان می‌خواستند آن‌ها به قدرت برسند، بلکه به این دلیل که آن‌ها سخت‌تر، طولانی‌تر و مصمم‌تر از هر کس دیگری جنگیدند. طرف دیگر مسئله این است که آن‌ها از حمایت مردمی برخوردار نیستند و به همین علت آنان و کشور با یک سلسله مشکلات روبه‌رو هستند”.

این در حالی بیان می‌شود که طالبان مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته‌اند، زنان را از کار منع کرده‌اند و در کنار نقض حقوق بشر به کشتن سرباز‌ها، نیرو‌های امنیتی و مقام‌های حکومت پیشین و انحصار قدرت متهم هستند.

از سوی دیگر، کابینه طالبان متهم است که کرسی‌های دولتی را تنها به افراد گروه خودشان اختصاص داده و بیش‌تر کارمندان دولت پیشین را خانه‌نشین کرده‌اند. کارشناسان اما می‌گویند که دولت طالبان همه‌شمول نیست و چوکی‌های بلند دولتی صرف در اختیار یک قوم خاص قرار دارد و سایر اقلیت‌های قومی-مذهبی به شکل سیستماتیک از بدنه دولت حذف می‌شوند؛ خواستی که جامعه جهانی نیز آن‌را مطرح کرده است.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان گفته بود که مردم افغانستان خواهان ایجاد دولت فراگیر اند. نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در پایان سفر دو روزه‌اش به ازبیکستان، اظهار داشت که با معاون شورای امنیت، سرپرست وزارت خارجه و نماینده ویژه این کشور درباره افغانستان، بحث و تبادل‌نظر کرده است.

امریکا: مردم افغانستان خواستار ایجاد دولت فراگیر هستند

ایران: جهان باید بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان پافشاری کند

تاکید نیکلاسون به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

با این وجود شارژدافیر پیشین امریکا در کابل می‌گوید، با وجود نا به‌سامانی‌های موجود در افغانستان، نسل تحصیل‌کرده افغانستان که در زمان حضور امریکا و اتحادیه اروپا روی آنان سرمایه‌گذاری شد، روزنه امیدی برای ایجاد تغییرات دوباره در این کشور اند.

او در این خصوص توضیح داد: “این به این معنا نیست که من فکر می‌کنم سقوط طالبان قریب‌الوقوع است یا غربی‌شدگان یا کسانی‌که روی آنان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم در شرف تصرف هستند، اما من هنوز فکر می‌کنم که این میلیون‌ها تن نیرو برای تغییر هستند و خواهند بود”.

راس ویلسن هرچند سقوط طالبان را به این زودی‌ها دور می‌داند، اما می‌افزاید، هنوز فکر می‌کند که میلیون‌ها تن تحصیل‌یافته برای ایجاد تغییر در افغانستان حضور دارند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر اداره بازرس ویژه امریکا در گزارش تازه‌ای گفته بود که جامعه جهانی از تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان ناامید شده‌اند. سیگار هم‌چنین گفته بود که با وجود تعهدات طالبان در زمینه رعایت حقوق بشر، نقض حقوق بشر به صورت گسترده‌ای از سوی طالبان صورت می‌گیرد.

سیگار: جهان از تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان ناامید شده است

جان بولتون: طالبان قصد تشکیل دولت فراگیر را ندارند

تاکید نیکلاسون به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

طالبان: مطابق منافع خود دولت تشکیل می‌دهیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x