صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دیده‌بان حقوق بشر: کمک‌های بشردوستانه از موضوع به رسمیت شناختن طالبان، جدا نگه‌داشته شود

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که پرداختن به نیازهای بشردوستانه، باید از سیاست‌های به رسمیت شناختن و مشروعیت طالبان جدا نگه‌داشته شود.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که پرداختن به نیازهای بشردوستانه، باید از سیاست‌های به رسمیت شناختن و مشروعیت طالبان جدا نگه‌داشته شود.

پیک‌آفتاب: در گزارشی که دیده‌بان حقوق بشر روز یک‌شنبه 19 سرطان، به قلم «جوناس بول» منتشر کرده، آمده است: “پرداختن به نیازهای بشردوستانه، باید از سیاست به رسمیت شناختن و مشروعیت طالبان جدا نگه‌داشته شود، در غیر این صورت افراد دارای معلولیت و سایر افراد در معرض خطر، بار عمده‌ای را متحمل خواهند شد.”

در ادامه، دیده‌بان حقوق بشر از عدم تخصیص کمک‌های جامعه جهانی به افراد دارای معلولیت در مناطق زلزله‌زده پکتیکا و خوست انتقاد کرده و گفته است که این قشر همواره در افغانستان نادیده گرفته می‌شوند.

گزارش می‌افزاید: “در زلزله‌ای که در 22 جولای، در جنوب شرق افغانستان به وقوع پیوست و در آن حداقل 1000 تن کشته شدند و فاجعه انسانی دیگری را ایجاد کرد، افراد دارای معلولیت نادیده گرفته می‌شوند.”

دیده‌بان حقوق بشر اذعان می‌دارد که افغانستان مستعد زلزله است و تخمین‌زده می‌شود که بیش از 7000 تن در یک دهه گذشته در نتیجه زلزله در این کشور کشته شده‌اند.

دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) تخمین می‌زند که برای دست‌یابی به حدود 362 هزار تن نیازمند، 110 میلیون دالر امریکایی لازم است.

گزارش می‌افزاید که افراد دارای معلولیت، اغلب با موانعی برای دسترسی به حمایت‌های بشردوستانه مانند غذا، سرویس بهداشتی و کمک‌های صحی مواجه هستند، علی‌رغم این‌که اغلب به عنوان یک گروه در معرض خطر برجسته می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه تصریح می‌کند: “در افغانستان، داده‌های پس از زلزله در مورد نیازهای افراد دارای معلولیت کم است و بسیاری از کمک‌رسانی‌ها کنار گذاشته شده‌اند.”

گزارش به نقل از مسئول یکی از سازمان‌های فعال در زمینه معلولان نوشته است: “فکر می‌کنم افراد دارای معلولیت در طول برنامه‌های کمک و نجات رها شده‌اند، زیرا هیچ کسی تلاش نکرد تا افراد دارای معلولیت را از بین همه افراد آسیب‌دیده تشخیص دهد.”

پس از زلزله، بسیاری از بازماندگان دارای معلولیت، از جمله افرادی که به دلیل زلزله دچار معلولیت شده‌اند، اکنون به حمایت فوری صحی برای آسیب‌ها، دسترسی به خدمات توان‌بخشی و وسایل کمکی نیاز دارند.

این گزارش دیده‌بان حقوق بشر در حالی منتشر می‌شود که طی دو هفته گذشته، حجم وسیعی از کمک‌ها به مناطق زلزله‌زده در پکتیکا و خوست ارسال گردیده و کشورها و سازمان‌های زیادی مبالغ هنگفتی را برای کمک به آسیب‌دیدگان آن سرازیر کرده‌اند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x