صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دولت بریتانیا از عمل‌کرد خود در قبال انتقال افغانستانی‌ها دفاع نمود

وزیر دولت بریتانیا در امور اتحادیه اروپا می‌گوید که کشورش هنگام خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، هر گونه تدابیر را با افغانستانی‌های آسیب پذیر به اجرا گذاشته است.

وزیر دولت بریتانیا در امور اتحادیه اروپا می‌گوید که کشورش هنگام خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، هر گونه تدابیر را با افغانستانی‌های آسیب پذیر به اجرا گذاشته است.

پیک‌آفتاب: گراهام استوارت، وزیر دولت بریتانیا در امور اتحادیه اروپا در گفتگوی ویژه با رادیو آزادی، از اقدام‌های بریتانیا در جریان عملیات دو هفته‌ای انتقال از میدان هوایی کابل دفاع کرد.

او در این خصوص گفته است: “هر کاری ممکن بهتر شود، اما به آن‌چه که با توجه به وضعیت صورت گرفت، افتخار می‌کنم. همین که ما اقدام کردیم، به هم‌کاران افغانستانی ما توجه داشتیم و چگونه عملیات انتقال آن‌ها را به اجرا گذاشتیم. فکر می‌کنم که اقدام‌های ما کامل نبود، اما خیلی‌ها مناسب و درست بود.”

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر وزارت خارجه بریتانیا به اشتباهات خود در‌ خروج از افغانستان اعتراف کرده و گفته بود که نمی‌تواند برای افغانستانی‌هایی که با بخش‌های ملکی با نیروهای بریتانیایی کار کردند، مسکن فراهم کند.

بریتانیا: خروج از افغانستان اشتباه بود

پیش از این؛ جان مک‌کول، یک مقام ارشد ارتش بریتانیا که نخستین قوماندان نیروهای آیساف، تحت رهبری ناتو در افغانستان بود، ماه گذشته در گفتگو با BBC تاکید کرده بود که پروسه انتقال هم‌کاران افغانستانی بریتانیا، با پراگندگی‌هایی همراه بود.

مک‌کول گفته بود که بن والیس، وزیر دفاع و سایر مقام‌های بریتانیایی، بنابر کوتاهی درباره مصئونیت هم‌کاران افغانستانی خود، شرمنده باشند.

پرتی پتل، وزیر داخله بریتانیا گفته که پس از حاکمیت طالبان در تابستان سال گذشته، حدود 15 هزار شهروند افغانستان به این کشور منتقل شده‌اند.

وزارت داخله یک روز پیش از یک سالگی بازگشت طالبان به قدرت، گفته بود که قرار است حدود پنج هزار تن دیگر از افغانستانی‌ها هم به بریتانیا منتقل شوند.

برخی از هم‌کاران افغانستانی نیروهای بین‌المللی که تا هنوز هم در افغانستان مانده‌اند، می‌گویند که زندگی‌شان مملو از تهدید و هراس شده، اما باز هم امیدوارند تا هم‌کاران خارجی‌شان در انتقال آن‌ها کمک کنند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از برنامه انتقال شهروندان افغانستان از میدان هوایی کابل که در جریان حاکمیت دوباره طالبان صورت گرفته بود، دفاع کرده بود.

نخست وزیر بریتانیا از روند انتقال شهروندان افغانستان دفاع کرد

بی‌برنامه‌گی وزارت خارجه بریتانیا در روند انتقال شهروندان افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x