صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دادگاه نظامی هند، سه افسر خاطی را در پیوند به شلیک موشک به پاکستان اخراج نمود

در پی شلیک موشکی از هند به پاکستان، در رویدادی که 5.5 ماه پیش رخ داده بود، ارتش هند با «تصادفی» خواندن این رویداد، روز گذشته 23 اگست، اعلام کرد که سه افسر خود را از کار برکنار کرده است.

در پی شلیک موشکی از هند به پاکستان، در رویدادی که 5.5 ماه پیش رخ داده بود، ارتش هند با «تصادفی» خواندن این رویداد، روز گذشته 23 اگست، اعلام کرد که سه افسر خود را از کار برکنار کرده است.

پیک‌آفتاب: رویترز با نشر گزارشی گفته است هند و پاکستان، دو قدرت برخوردار از سلاح هسته‌ای، با آرامش با رویداد شلیک موشک «غیرعمدی» برخورد کردند.

کارشناسان نظامی همواره در گذشته نسبت به احتمال عواقب سوءمحاسبات از سوی این دو همسایه در برخورد با یک‌دیگر هشدار داده‌اند، به ویژه آن‌که در دهه‌های گذشته از جمله بر سر منطقه کشمیر، درگیر سه جنگ بودند.

موشک هدایت شونده‌ مافوق صوت با نام «برهموس» روز 18 حوت سال گذشته، از هند شلیک شد. گفته می‌شود این موشک که ساخت مشترک هند و روسیه است، از توان حمل کلاهک هسته‌ای نیز برخوردار است.

نام «برهموس» ترکیب اسامی دو رود بزرگ برهماپوترا در هند و مسکوای روسیه است.

براساس ارزیابی‌ها، موشک «برهموس» با بُرد 500 کیلومتر اگر از سکوی پرتاب شمال هند پرتاب می‌شد، ممکن بود اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان را هدف قرار دهد. در اوایل ماه حمل امسال، ارتش هند درگیر آزمایش نوع جدید «برهموس» بود.

دولت اسلام‌آباد در پی شلیک موشک به خاک پاکستان، هند را به «عدم رعایت حساسیت» نسبت به صلح و ثبات منطقه متهم کرد و گفت پروازهای مسافربری و بین‌المللی زیادی در روز حادثه در آسمان منطقه بودند که امکان اصابت موشک به آن‌ها وجود داشت.

پاکستان هم‌چنین در ماه‌های بعد راه‌های تقویت‌سازی و کارهای ایمنی موجود را برای مقابله با عواقب پرتاب‌های تصادفی بررسی کرد.

به گزارش رویترز، در هند نیز دادگاه نظامی دایر شد تا اسناد و دلایل این پرتاب را بررسی کند. این دادگاه روز گذشته نتیجه‌گیری خود را منتشر کرد که تاکید دارد »انحراف از رویه‌های استاندارد عملیاتی» منجر به شلیک «تصادفی» شد.

به گزارش نیروی هوایی هند، پس از صدور حکم دادگاه، بلافاصله به خدمت سه افسر خاطی پایان داده شد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x