صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جزئیات کامل موضوعات مورد بحث در نشست بین‌المللی افغانستان در تاشکند

رسانه‌های ازبیکستانی گزارش می‌دهند که روز گذشته دوم اسد، جلسه توجیهی نشست بین‌المللی دو روزه تاشکند با اشتراک نمایندگان طالبان تدویر گردیده است و در آن به موضوعات مورد بحث در نشست پرداخته شده است.

رسانه‌های ازبیکستانی گزارش می‌دهند که روز گذشته دوم اسد، جلسه توجیهی نشست بین‌المللی دو روزه تاشکند با اشتراک نمایندگان طالبان تدویر گردیده است و در آن به موضوعات مورد بحث در نشست پرداخته شده است.

پیک‌آفتاب: روزنامه تاشکند تایمز (The Tashkent Times) ازبیکستان امروز دوشنبه سوم اسد، گزارش می‌دهد که در جلسه توجیهی متذکره، اجندای اصلی نشست با جانب افغانستانی در میان گذاشته شده است.

تاشکندتایمز می‌نویسند که یوسف کابلژانوف، نماینده رسمی وزارت خارجه ازبیکستان در جلسه توجیهی، اهداف اصلی نشست دو روزه بین‌المللی در مورد افغانستان را چنین بر شمرده است: “تبادل نظر در مورد توسعه اقدامات هم‌آهنگ جامعه جهانی در افغانستان، پیشنهادات و اقدامات ویژه برای بهبود اقتصادی این‌ کشور و ارائه کمک‌های بشردوستانه فوری به مردم افغانستان.”

علاوه بر موارد فوق محورهای ایجاد یک گفتگوی موثر جامعه جهانی در مورد تسریع اجرای تعهدات داده شده به جامعه جهانی توسط طالبان، ایجاد یک دولت فراگیر، احترام به حقوق زنان و تضمین دسترسی کامل دختران به مکتب‌ها از دیگر مواردی‌اند که قرار است در مورد آن‌ها در این نشست بین‌المللی تصمیم‌گیری گردد.

تاشکند تایمز هم‌چنان می‌نگارد که در این نشست، طالبان به کشورهای منطقه تعهد می‌دهند که از خاک افغانستان تهدیدات امنیتی متوجه کشورهای منطقه و جهان نگردد.

در این نشست علاوه بر طالبان، قرار است نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، اتحادیه اروپا، ایران، ایتالیا، اسپانیا، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، ناوری، پاکستان، روسیه، ایالات متحده امریکا و ترکیه حضور داشته باشند.

علاوه بر کشورهای متذکره، نمایندگانی از نهادهای مرتبط به سازمان ملل، سازمان هم‌کاری اسلامی، سازمان هم‌کاری اقتصادی و نمایندگان نهادهای مالی بین‌المللی نیز حضور داشته باشند.

تاشکند تایمز در ادامه می‌‌افزاید: “در مجموع حدود 100 هیئت خارجی در این رویداد شرکت خواهند کرد.”

در این نشست، در مورد تطبیق پروژه‌های راه‌آهن ترمز-مزارشریف-کابل-پیشاور، پروژه خط برق سرخان-پلخمری، مرکز حمل‌ونقل و لوجستیک چند منظوره بین‌المللی برای ارائه کمک های بشردوستانه و ایجاد مرکز آموزشی برای آموزش شهروندان افغانستانی در ترمز، تصمیم‌گیری می‌گردد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x