صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

توقف پروژه برق کاسا-1000 در افغانستان از سوی بانک جهانی

فیض‌علی سمیع‏‌اُف، رئیس اداره برق تاجیکستان گفته است که به دلیل وضعیت امنیتی و بحران موجود در افغانستان، کار پروژه انتقال برق کاسا-1000 برای فعلاً در افغانستان متوقف می‏ماند.

فیض‌علی سمیع‏‌اُف، رئیس اداره برق تاجیکستان گفته است که به دلیل وضعیت امنیتی و بحران موجود در افغانستان، کار پروژه انتقال برق کاسا-1000 برای فعلاً در افغانستان متوقف می‏ماند.

پیک‌آفتاب: رویترز گزارش داده که فیض‌علی سمیع‌اُف، رئیس اداره برق تاجیکستان روز گذشته 19 اگست، گفته است که انتظار می‌رود کار پروژه انتقال برق کاسا-1000، سال آینده در سه کشور به استثنای افغانستان تکمیل گردد.

رویترز در ادامه گفته است که بانک جهانی که یکی از بزرگ‌ترین تمویل کنندگان پروژه کاسا-1000 بود، تصمیم گرفته است تا به جای تمویل این پروژه، به نیازمندی‏های ضروری مانند زراعت، صحت، معارف و سایر پروژه‌هایی که باعث تقویت خانواده‌های گرفتار در بحران اقتصادی افغانستان می‏گردد، بپردازد.

سمیع‌اُف در ادامه گفته است: “امیدوارم تماس‌ها با طرف افغانستان جهت یافتن راه‌حلی برای تطبیق این پروژه دریافت شود.”

این پروژه قرار بود به ارزش 1.2 میلیارد دالر با حمایت کشورهای غربی عملی شود، اما با قدرت‌گیری دوباره طالبان، کشورهای غربی تمایلی برای تمویل پروژه کاسا-1000 ندارد.

این پروژه در سال 2016 افتتاح شد و قرار بود با حمایت مالی امریکا مطابق به برنامه جاده ابریشم، افغانستان را با آسیای‌مرکزی وصل کند. سایر تمویل کنندگان این پروژه را بانک جهانی، بانک آسیایی، بانک توسعه اسلامی و بریتانیا تشکیل می‌دادند.

پروژه کاسا-1000 برای اولین بار در سال 2005 در نشست هم‌کاری‌های اقتصادی منطقه (ریکا) طرح گردید و در سال 2016 با حضور مقام های بلندپایه دولتی کشورهای تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان و افغانستان افتتاح گردید.

مطابق به پلان و زمان‌بندی تعین شده، این پروژه باید تا سال 2020 به اکمال رسیده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت. این پروژه به طول 1250 کیلومتر از خاک افغانستان می‌گذرد.

براساس سهم میان کشورها، افغانستان قرار بود از این پروژه 300 میگاوات برق به دست آورد و 1000 میگاوات دیگر به پاکستان انتقال می‏یافت.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x