صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

تلاش طالبان برای بازسازی بخش سوم خط‌آهن هرات-خواف

سرپرست اداره خط‌آهن طالبان، در رأس یک هیئت تخنیکی به ایران رفته است تا با مقامات این کشور در مورد بازسازی بخش سوم خط‌آهن «هرات-خواف» مذاکره کنند.

سرپرست اداره خط‌آهن طالبان، در رأس یک هیئت تخنیکی به ایران رفته است تا با مقامات این کشور در مورد بازسازی بخش سوم خط‌آهن «هرات-خواف» مذاکره کنند.

پیک‌آفتاب: اداره خط‌آهن افغانستان، امروز شنبه 21 جوزا، در خبرنامه‌ای نوشته است که هیئتی به ریاست ملا بخت‌الرحمن شرافت، رئیس عمومی اداره خط‌آهن طالبان، به ایران سفر کرده است تا در مورد ازسرگیری ترمیمات بخش سوم خط آهن هرات-خواف، آغاز دوباره انتقالات و تنظیم برنامه‌های آموزشی-مسلکی برای کارمندان این اداره، با جانب ایران مذاکره کند.

در خبرنامه اداره خط‌آهن تصریح  شده است: “هم‌چنان با طرف ایرانی در مورد پیشنهادی که از سوی نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی آن کشور در دیدار با آقای شرافت در کابل مبنی بر دل‌چسپی سکتور خصوصی این کشور برای سرمایه‌گذاری در زیربناهای خط‌آهن افغانستان مطرح گردیده بود نیز بحث‌های همه‌جانبه صورت خواهد گرفت.”

اداره خط‌آهن گفته است که هیئت متذکره پس از سه روز، وارد هرات می‌شوند و وضعیت بخش سوم خط‌آهن متذکره را بررسی می‌کنند.

بخش سوم خط آهن هرات-خواف در ولسوالی غوریان هرات خاتمه می‌یابد و این ولایت را با شبکه راه‌های ریلی ایران وصل می‌کند.

بر اساس پلان حکومت پیشین، قرار بود این خط‌آهن با عبور از بادغیس به شمال کشور برسد و با خط ریلی ازبیکستان که تا ولایت بلخ امتداد یافته است، وصل گردد.

هدف این پروژه، اتصال ازبیکستان، چین و افغانستان با ایران از طریق یک خط‌آهن واحد اعلام گردیده بود. تلاش‌های اخیر طالبان نشان می‌دهد که آنان نیز می‌خواهند طرح متذکره را تکمیل کنند.

پیش از این ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته بود که ایران پروژه‌های بزرگی را در افغانستان روی دست خواهد گرفت. وی تصریح کرده بود که تهران می‌خواهد پروژه خط‌آهن هرات-خواف را تا بدخشان امتداد داده و به چین توسعه دهد.

مجاهد: ایران، هرات را به چین وصل می‌کند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x