صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بنفشه سام گیس، برنده جایزه روزنامه‌نگاری «داستان واقعی» شد

بنفشه سام گیس، روزنامه‌نگار شناخته شده ایرانی، در سومین دوره از اعطای جایزه جهانی روزنامه‌نگاری تحت عنوان «جایزه داستان واقعی یا The true story award» مورد تقدیر قرار گفت.

بنفشه سام گیس، روزنامه‌نگار شناخته شده ایرانی، در سومین دوره از اعطای جایزه جهانی روزنامه‌نگاری تحت عنوان «جایزه داستان واقعی یا The true story award» مورد تقدیر قرار گفت.

پیک‌آفتاب: بنفشه سام گیس که سابقه طولانی در نگارش گزارش‌های اجتماعی دارد، این تقدیرنامه را به خاطر گزارش «شهر محکومان» دریافت کرد که در روزنامه اعتماد چاپ ایران منتشر شده بود.

«جایزه داستان واقعی»، اولین جایزه جهانی روزنامه‌نگاری به حساب می‌آید. این جایزه در سال 2019 در کشور سوئیس پایه‌گذاری شد. جوایز از سوی یک بنیاد مستقل اعطا می‌شود و گزارش‌های را از 12 زبان مختلف مقایسه و آن‌هایی را تقدیر می‌کنند که از لحاظ پی‌گیری و تحقیق مصرانه، کیفیت روزنامه‌نگاری و اهمیت اجتماعی حایز اهمیت باشند.

از سوی دیگر، این گزارش که طی یک سال و براساس مصاحبه تلفنی هفتگی با تعدادی از زندانیان زندان تهران انجام شده، به شیوه‌ای منحصر به فرد تهیه شده است.

این برنامه که در شهر برن سوئیس برگزار می‌شود، مستقل است و مقامات سیاسی و دولتی هیچ کشوری در آن دخالتی ندارد.

«جایزه داستان واقعی» در هر کشور یک هیئت داوری سه نفره دارد که هر پنج سال یک بار تغییر می‌کند، در حال حاضر محمد قائد، روزنامه‌نگار؛ امیرحسین چهل‌تن، داستان‌نویس و سرگه بارسقیان، روزنامه‌نگار، داوران ایرانی این جشنواره اند.

روزنامه‌نگاران ایرانی و نیز روزنامه‌نگاران فارسی‌زبان از افغانستان و تاجیکستان می‌توانند گزارش‌های خود را به هیئت داوران ایرانی ارسال کرده تا پس از انتخاب و ترجمه به زبان انگلیسی، در اختیار داوران دو مرحله دیگر قرار گیرد.

جایزه اول تا سوم این دوره را به ترتیب، سه روزنامه‌نگار مکزیکی، آلمانی و ایتالیایی از آن خود کردند. علاوه بر بنفشه سام گیس، سه روزنامه‌نگار دیگر از چین، روسیه و اسپانیا نیز مورد تقدیر هیئت داوران قرار گرفتند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x