صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

برگزاری نخسین جشنواره دمبوره صلصال در سویدن

نخستین جشنواره دمبوره تحت نام «صلصال» روز یک‌شنبه 12 جون، در شهر اوپسالای سویدن برگزار شد.

نخستین جشنواره دمبوره تحت نام «صلصال» روز یک‌شنبه 12 جون، در شهر اوپسالای سویدن برگزار شد.

پیک‌آفتاب: نخستین جشنواره دمبوره تحت عنوان «صلصال» در سویدن برگزار شد. در این جشنواره هفت آوازخوان افغانستان دمبوره نواختند و سرود و ترانه‌های محلی و میهنی را با نوازش تارهای دمبوره اجرا کردند.

این جشنواره در حالی در کشور سویدن برگزار شد که تا سال گذشته در مقابل تندیس‌های فروریخته بودا، در ولایت بامیان برگزار می‌شد. هنرمندان، برگزاری این جشنواره را در بیرون از افغانستان “غربت هنر” و “آوای غربت در موسیقی” می‌دانند.

برگزار کنندگان می‌گویند که هدف‌شان از برگزاری این جشنواره، بلند کردن صدا در برابر نابرابری‌ها و محدودیت‌ها در افغانستان بوده است. تقویت ارزش‌های فرهنگی و سنتی افغانستان در بیرون از کشور، بخش دیگری از اهداف برگزاری جشنواره دمبوره صلصال گفته می‌شود.

از سوی دیگر، دمبوره یکی از معروف‌ترین سازهای سنتی و قدیمی افغانستان است. این ساز در میان مردم و در ریشه موسیقی این کشور نقش ویژه‌ای دارد. دمبوره یک بخش بزرگ زندگی فرهنگی و هنری هزاره‌ها را شکل داده و این هنر هم‌اکنون در مناطق مرکزی افغانستان رونق چشم‌گیری دارد.

این جشنواره در حالی برگزار می‌شود که صدای موسیقی در افغانستان خاموش شده و طالبان حتا اجازه گوش دادن به موسیقی را نیز نمی‌دهند.

نبی دل‌نواز، آوازخوان محلی افغانستان که در جشنواره دمبوره صلصال شرکت دارد، به این باور است که جشنواره‌های این چنینی به ویژه موسیقی محلی می‌تواند در زنده نگه‌داشتن موسیقی سنتی و محلی افغانستان نقش موثر داشته باشد.

دمبوره از سازهای اصیل و دیرینه در آسیای‌میانه و شرق آسیا است. در افغانستان نیز این ساز بی‌پرده با دو تار با قدمت دیرینه، طرف‌داران بسیاری در شمال و مناطق مرکزی دارد.

پیش از این اما جشنواره دمبوره چند سالی در نقلبل تندیس‌های بودا در بامیان برگزار می‌شد، اما با به قدرت رسیدن طالبان در 15 اگست در افغانستان، این جشنواره از افغانستان کوچید و دور از کشور در سویدن برگزار شده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x