صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

امریکا: ایران احیای برجام را به تحقیقات آژانس درباره مراکز هسته‌ای پیوند نزند

دولت امریکا می‌گوید ایران نباید توافق بر سر احیای برجام را به بسته شدن پرونده تحقیقات در مورد آثار یورانیوم در مراکز هسته‌ای مشکوک آن کشور مشروط کند.

دولت امریکا می‌گوید ایران نباید توافق بر سر احیای برجام را به بسته شدن پرونده تحقیقات در مورد آثار یورانیوم در مراکز هسته‌ای مشکوک آن کشور مشروط کند.

پیک‌آفتاب: گفته می‌شود این مراکز جاهایی هستند که احتمالاً فعالیت‌های گزارش‌نشده هسته‌ای در آن در اوایل دهه 2000 میلادی، صورت گرفته است.

بیانیه کاخ سفید به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل در مورد آثار یورانیوم که در سه سایت اتمی اعلام نشده ایران پیدا شده، اشاره می‌کند.

از سوی دیگر؛ ابراهیم رئیسی، رئیس ‌جمهور ایران چند روز پیش تاکید کرده بود که احیای برجام مشروط به حل شبهات آژانس در مورد مسائل پادمانی است.

منظور از مسائل پادمانی، آثار یورانیومی است که بازرسان آژانس در سه مکانی کشف کردند که ایران قبلاً به عنوان سایت هسته‌ای اعلام نکرده بود.

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره، از جمله موارد اختلاف‌برانگیز در توافق هسته‌ای است.

رئیس جمهور ایران گفته بود «همه مسائل» پادمانی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از توافق احیای برجام باید حل شود.

در روزهای اخیر در مورد نهایی شدن مذاکرات احیای برجام خوش‌بینی می‌شد و طرف‌های مذاکره‌کننده می‌گفتند به توافق «نزدیک‌تر» شده‌اند، اما به نظر می‌رسد از این خوش‌بینی در یکی دو روز گذشته به میزان قابل توجهی کاسته شده و پاسخ جدید ایران «غیر سازنده» خوانده شده است.

یک دیپلمات غربی که نامش فاش نشده به رویترز گفته که ایران در پاسخ خود، دوباره درخواست بسته شدن تحقیقات در مورد آثار یورانیوم در تاسیسات اعلام نشده آن کشور را مطرح کرده است.

سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در واکنش به پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا گفت که ایران نباید احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را به تعهدات پادمانی خود گره بزند.

طبق گزارش‌های منتشره، ایران در پاسخ تازه خود، شرط احیای برجام را با بسته شدن پرونده مربوط به کشف ذرات یورانیوم در سه سایت اتمی اعلام نشده خود مرتبط دانسته است.

در همین حال، سخنگوی کاخ سفید گفته است: “در مورد تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی، موضع ما کاملاً روشن است. ایران باید پاسخ دهد”.

در مقابل، محمد مرندی که از او به عنوان مشاور هیئت مذاکره‌کننده ایران در برجام یاد می‌شود، به الجزیره گفته که «اتهام‌های ساختگی و سیاست‌زده» آژانس در شورای حکام باید حل‌وفصل شود.

مرندی در مصاحبه خود با الجزیره گفته اگر به دنبال توافق هستیم، “باید پرونده این موضوعات را ببندیم”.

پیش از این گفته می‌شد ایران از برخی خواسته‌های خود کوتاه آمده و از این رو ناظران از به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام در هفته‌های اخیر خبر می‌دادند، اما به نظر می‌رسد تحولات اخیر بار دیگر «بُن‌بستی» را در مذاکرات به وجود آورده است.

در همین زمینه یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته که جو بایدن “فقط توافقی را امضا خواهد کرد که در راستای منافع امنیت ملی امریکا باشد”.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر وزارت خارجه امریکا روز 30 اگست، گفت که بین واشنگتن و تهران توافقی بر سر احیای برجام حاصل نشده و گزارش‌ها در این زمینه نادرست اند.

امریکا: هنوز با ایران تفاهمی درباره احیای برجام نشده است

ند پرایس: دست‌یابی به توافق احیای برجام نزدیک است

جان کربی: بایدن به دیپلماسی در قبال برجام معتقد است، اما نگرانی اسرائیل را نیز درک می‌کند

ترس اسرائیل از احیای توافق برجام؛ رئیس موساد به امریکا می‌رود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x