صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بانک جهانی: درآمد سرانه افغانستانی‌ها سیر نزولی داشته است

بانک جهانی در گزارش سالانه خود به بررسی وضعیت بد اقتصادی افغانستان پرداخته و گفته است که درآمد سرانه مردم افغانستان سیر نزولی را می‌پیماید.

بانک جهانی در گزارش سالانه خود به بررسی وضعیت بد اقتصادی افغانستان پرداخته و گفته است که درآمد سرانه مردم افغانستان سیر نزولی را می‌پیماید.

پیک‌آفتاب: بانک جهانی روز گذشته هفتم اکتبر، با نشر گزارشی گفت که پس از توقف کمک‌های بزرگ جامعه جهانی و واقعیت‌های سیاسی داخلی افغانستان، اکنون اقتصاد این کشور دوباره در حال تنظیم شدن است.

بانک جهانی تخمین زده است که سال روان، سطح درآمد ناخالص ملی افغانستان از ۱۶ تا ۱۹ درصد کاهش داشته است.

حال آن‌که در دو سال آینده، درآمد سرانه این کشور در سطح پایین‌تری رشد خواهد کرد، اما در درآمد ناخالص ملی، بیش‌تر از این سطح تغییر ایجاد نخواهد شد.

اما براساس پیش‌بینی این بانک در سال ۲۰۲۰، یعنی زمانی‌که نظام جمهوری بود، درآمد ناخالص ملی افغانستان درسال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نزدیک ۲،۶ درصد در حال افزایش بود.

بانک جهانی هم‌چنان هشدار می‌دهد که ادامه سیاست‌های محدود کننده طالبان در زمینه آموزش و کار زنان، سطح رشد اقتصادی میان‌مدت و درازمدت افغانستان را کاهش خواهد داد.

بانک جهانی می‌گوید این تخمین را به خاطری انجام داده که در صورت سطح کاهش کمک‌های فعلی جهانی و توقف انتقال پول نقد دالر به افغانستان، ممکن ثبات پولی و بانکی این کشور از بین برود.

به قول این بانک، همین اکنون افغانستان در وضعیتی است که در بخش ارائه کمک‌های بشری و خدمات اولیه، حمایت اندک جهانیان را با خود دارد.

از سوی دیگر، طالبان می‌گویند که پس از حاکمیت‌شان، عواید ناخالص ملی کاهش نه، بلکه افزایش یافته است. طالبان در حالی از بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان ابراز امیدواری می‌کنند که به گفته بانک جهانی، مردم در افغانستان غذای کافی ندارند و یگانه علت آن این است که مردم درآمد ندارند، زیرا یک بخش بزرگ بودجه ملی بر کمک‌های جهانی استوار بوده که دیگر وجود ندارد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل: افغانستان در یک سال گذشته با بدترین بحران انسانی مواجه بوده است

در گزارش بانک جهانی آمده است، هرچند به اساس سنجش‌ها مواد خوارکی در بازار وجود دارد، اما به دلیل کاهش درآمد، بیش‌تر مردم نمی‌توانند مواد خوارکی بخرند. در گزارش هم‌چنان آمده که به اساس تخمین‌ها، ۹۰ درصد افغانستانی‌ها غذای کافی ندارند.

وضعیت اقتصادی افغانستان پس از فروپاشی جمهوریت

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر سازمان ملل در گزارش تازه خود گفته بود که اقتصاد افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت، سقوط فاجعه‌باری داشته و بین ۹۵ تا ۹۷ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

سازمان ملل: سقوط اقتصاد افغانستان «فاجعه‌بار» بود

وزیر خارجه قطر: هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان تاکنون دیده نمی‌شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x