صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان جهانی صحت: در آستانه زمستان ارایه خدمات صحی برای افغانستانی‌ها سرعت گرفته است

سازمان جهانی صحت WHO می‌گوید که ارایه خدمات ضروری مراقبت‌های صحی به مردم افغانستان را تسریع می‌بخشد، زیرا بسیاری مردم در این کشور آسیب‌پذیر اند و زمستان نزدیک است.

سازمان جهانی صحت WHO می‌گوید که ارایه خدمات ضروری مراقبت‌های صحی به مردم افغانستان را تسریع می‌بخشد، زیرا بسیاری مردم در این کشور آسیب‌پذیر اند و زمستان نزدیک است.

پیک‌آفتاب: این سازمان در گزارش ماه اکتبر خود درباره وضعیت صحی اضطراری در افغانستان گفته است که از آغاز سال جاری به این سو، بیش از ۳۲ هزار افغانستانی از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

در گزارش آمده است که وضعیت امنیتی ناپایدار و شیوع امراض ساری مختلف مانند اسهال حاد، سرخکان، تب دینگی، ملاریا و کووید-۱۹ نیز بر مردم از قبل آسیب‌دیده در این کشور تاثیر گذاشته است.

سازمان جهانی صحت افزوده است که در ماه گذشته (اکتبر)، موارد تب دینگی افزایش یافته و ۴۶۸ مورد مشکوک تازه آن در ولایت‌های ننگرهار، لغمان و کابل ثبت شده و بیش از دوهزار مورد بیماری سرخکان نیز گزارش شده است.

در گزارش سازمان جهانی صحت هم‌چنان آمده است که با توجه به شرایط زندگی مردم و سیستم صحی نامناسب، افزایش بیماری‌های تنفسی ساری را در موسم زمستان باید انتظار داشت.

سازمان جهانی صحت به سلسله تلاش‌های خود می‌گوید که در برابر بیماری‌هایی که قابل جلوگیری اند، در سراسر کشور از طریق برنامه‌های واکسیناسیون کمک می‌کند.

گفته شده است که برای تسریع روند خدمات، بیش از صد تن مدیران به هدف رهبری کمپاین‌های واکسین را برای ۳۴ ولایت آموزش داده و هم‌چنان در ماه اکتبر به ۱۵۶هزار تن واکسین کوید-۱۹ تطبیق شده است.

این سازمان هم‌چنان می‌گوید که برای مراکز صحی خود تاکنون ۳۸۵ کارمند صحی را آموزش داده که ۱۴۱ تن آنها زنان اند.

سازمان جهانی صحت در کنار برخی اقداماتی دیگر از آمادگی برای زمستان هم خبر داده است.

به گفته این سازمان، شرکای آن‌ها از صندوق کمک‌های بشردوستانه افغانستان برای فعالیت‌های نجات‌بخش در زمستان، بیش از ۱۰ میلیون دالر را اختصاص داده‌اند.

با این تخصیص قرار است به ۱.۱ میلیون تن در ۲۶ ولایت افغانستان کمک توزیع شود.

در همین حال گفته شده است که ۳۶۹ تُن کیت کمک‌های اضطراری صحی به تمامی نقاط افغانستان فرستاده شده تا در ایام زمستان که اگر راه‌های بسته شوند و مشکل در انتقال مواد به میان آید، جریان ارایه خدمات صحی مختل نشود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر سازمان جهانی صحت روز ۱۸ میزان، در حساب توییترش نوشته بود که لوازم صحی در نُه پرواز به کابل منتقل شده و به تمامی مراکز صحی افغانستان فرستاده شده است.

سازمان جهانی صحت: 186 تن مواد صحی به افغانستان رسید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x