صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

قصر سفید: طالبان از گروگان‌گیری دست بردارند

پس از تبادله بشیر نورزی با مارک فرریکس، امریکا از طالبان می‌خواهد که به تعهدات خود پای‌بند بوده و جلو گروگان‌گیری را بگیرند.

پس از تبادله بشیر نورزی با مارک فرریکس، امریکا از طالبان می‌خواهد که به تعهدات خود پای‌بند بوده و جلو گروگان‌گیری را بگیرند.

پیک‌آفتاب: کاخ سفید به نقل از دو مقام امریکایی که ناوقت روز گذشته 19 سپتمبر، به وقت افغانستان با رسانه‌ها صحبت می‌کردند، نوشته است که اگر طالبان می‌خواهند روابط‌شان با امریکا و جهان عادی شود، باید به گروگان‌گیری پایان دهند.

قصر سفید به نقل از یکی از این مقام‌ها نوشته است: “ما این را روشن می‌سازیم که گروگان‌گیری کار گروه‌های هراس‌افگن و جنایت‌کار است و اگر طالبان به همان اندازه علاقمند باشند که می‌گویند با جامعه جهانی روابط عادی داشته باشند، پس این عمل به صورت کل باید پایان یابد.”

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز گذشته در رشته توییتی نگاشته بود: “آزادی حاجی بشر و رهایی یک شهروند امریکا از راه‌های گفتگو، تفاهم و تعامل سالم، این را نشان داد که تعامل خوب و حسن‌نیت یک گزینه موثرتر حل قضایا نسبت به هر راه دیگر است.”

از سوی دیگر؛ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا روز گذشته 19 سپتمبر، به رسانه‌ها گفت که مارک فرریکس در نتیجه تلاش‌های جدی و گفتگوهای چند ماه گذشته مقام‌های امریکایی رها شده است.

مقام‌ها در کاخ سفید نیز به رسانه‌ها گفته‌اند که این تصمیم از سوی جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در ماه جون گرفته شده است.

به گفته مقام‌های امریکایی، جو بایدن برای مصئونیت جان شهروندان امریکا مجبور شد تا این فیصله دشوار را انجام دهد. در اظهارات منتشر شده در گفته‌های این دو مقام امریکایی از سوی کاخ سفید، این هم نوشته شده است که طالبان باید به تعهدات خود در مورد مبارزه با هراس‌افگنی پای‌بند بمانند.

کاخ سفید از زبان یکی از این مقام‌ها نوشته است: “امریکا می‌خواهد این اطمینان را حاصل کند که طالبان به حرف‌شان عمل می‌کنند، اما کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل، چیزی است که نگرانی‌های ما را در این مورد تایید می‌کند.”

کاخ سفید به نقل از این مقام‌ها این را هم نوشته است که پس از کشته شدن ایمن الظواهری، آنان به طالبان گفته بودند که هرگاه به مارک فرریکس کدام آسیب وارد شود، مسئولیتش به دوش طالبان خواهد بود.

پیش از این نیز طالبان شماری از شهروندان خارجی را پس از ربودن، آزاد کرده‌اند، در حالی‌که در ابتدا مسئولیت ربوده شدن‌شان را بر عهده نمی‌گرفتند.

این در حالی است که پیش‌تر طالبان به دنبال تبادله زندانی با واشنگتن بودند تا بتوایند بشیر نورزی، یک قاچاقبر بزرگ مواد مخدر و از حامیان مالی خود را از زندان‌های امریکا آزاد سازند. طالبان تهدید کرده بودند تا زمانی‌که امریکا بشیر نورزی را آزاد نسازد، آن‌ها اجازه انجام پروازهای تخلیه از افغانستان را نخواهند داد.

آزادی قاچاقچی مواد مخدر، پیش‌شرط طالبان برای از سرگیری پروازهای تخلیه

مشروعیت طالبان در بند یک اسیر امریکایی

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x