صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وندی شرمن: مذاکرات احیای برجام پس از پاسخ «سرسختانه» ایران به بُن‌بست انجامید

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا روز گذشته 16 سپتمبر، گفت که مذاکرات بر سر احیای برجام به «بُن‌بست» انجامید، چرا که ایران پاسخ «سرسختانه‌ای» به پیشنهاد اتحادیه اروپا ارائه کرد.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا روز گذشته 16 سپتمبر، گفت که مذاکرات بر سر احیای برجام به «بُن‌بست» انجامید، چرا که ایران پاسخ «سرسختانه‌ای» به پیشنهاد اتحادیه اروپا ارائه کرد.

پیک‌آفتاب: وندی شرمن در یک برنامه زنده روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد که آخرین پاسخ ایران به پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای ایالات متحده «غیرقابل قبول» بود.

معاون وزیر خارجه امریکا گفت: “ما در یک بُن‌بست قرار داریم، به این معنا که ایران در آخرین دور مذاکرات پاسخ بسیار سرسختانه‌ای به ما داد، پاسخی که برای ما غیرقابل قبول است. ما پیامی درباره آن‌چه که معتقدیم ضروری است و مفاد حیاتی هستند، ارسال کرده‌ایم.”

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا هم روز دوشنبه گفته بود، پاسخ اخیر ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا گامی رو به عقب بود و دورنمای دست‌یابی به توافق در کوتاه‌مدت را بعید می‌سازد.

در همین زمینه، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه گفت که واشنگتن پاسخ خود درباره آخرین نظرات ایران را ارائه کرده است.

ند پرایس تصریح کرده بود: “دیدگاه‌های خود را درباره آخرین پاسخ ایران ارائه کرده‌ایم و تمایل ندارم بیش‌تر از آن‌چه تاکنون گفته شده در عرصه علنی درباره آن صحبت کنم.”

به دنبال بی‌نتیجه ماندن گفتگوهای چند جانبه ایران با کشورهای عضو برجام و مذاکرات غیرمستقیم با امریکا برای احیای برجام، جوزپ بورل اوایل ماه اسد، یک پیشنهاد نهایی برای برون‌رفت از بُن‌بست در این مذاکرات ارائه کرد.

ایران و امریکا پاسخ‌های خود را به این پیشنهاد «نهایی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه کردند، اما ایران در آخرین پاسخ خود در ۱۱ سنبله، خواستار دریافت تضمین‌ها از امریکا برای بسته شدن پرونده پادمانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد. این درخواست ایران، امید اعضای اروپایی برجام و امریکا را برای احیای این توافق کاهش داده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تاریخ ۱۴ سپتمبر، از به بُن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. جوزپ بورل به خبرگزاری فرانسه گفته بود که دست‌کم در کوتاه مدت، انتظار پیش‌رفت در مذاکرات وجود ندارد.

بورل: گفتگوی احیای برجام به بُن‌بست رسیده؛ ایران: آماده هم‌کاری با آژانس برای بسته شدن پرونده هستیم

آنتونی بلینکن: توافق بر سر احیای برجام، در آینده نزدیک ممکن نیست

جروزالم‌پُست: توافق بر سر احیای برجام به بعد از انتخابات کانگرس امریکا موکول می‌شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x