صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ویانا میزبان نشستی درباره افغانستان است

نشست سه‌روزه با محوریت افغانستان، به میزبانی سه سازمان پژوهشی اتریشی و با شرکت حدود ۲۰ تن از چهره‌های سیاسی افغانستان قبل از ظهر امروز پنج‌شنبه 15 سپتمبر، در ویانا پایتخت اتریش آغاز شد.

نشست سه‌روزه با محوریت افغانستان، به میزبانی سه سازمان پژوهشی اتریشی و با شرکت حدود ۲۰ تن از چهره‌های سیاسی افغانستان قبل از ظهر امروز پنج‌شنبه 15 سپتمبر، در ویانا پایتخت اتریش آغاز شد.

پیک‌آفتاب: این نشست در ساختمان انجمن برونو کریسکی که یک اتاق فکر اتریشی است، پشت درهای بسته و تحت تدابیر شدید امنیتی، برگزار شد. موسسه اتریشی در امور بین‌الملل، انجمن برونو کریسکی و سازمان پژوهش و توسعه اتریش، میزبانان این نشست سه‌روزه ‌اند.

شرکت‌کنندگان در مورد اوضاع سیاسی افغانستان و یافتن راه‌حلی برای عبور از بحران کنونی بحث می‌کنند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت پنجشیر؛ زلمی رسول و رنگین دادفر سپنتا، مشاوران امنیت ملی و وزرای خارجه دولت پیشین افغانستان؛ شکریه بارکزی، شاه‌گل رضایی و فوزیه کوفی، نمایندگان مجلس در دولت پیشین افغانستان؛ حسین یاسا، نویسنده و پژوهش‌گر؛ عالیه ییلماز، فعال سیاسی؛ سیدطیب جواد و محمود صیقل، دیپلمات‌های پیشین افغانستان در امریکا و سازمان ملل و شماری دیگر از فعالان سیاسی، از جمله حاضران در این نشست‌اند.

در یک‌ سال سلطه طالبان بر افغانستان، این نخستین نشست مخالفان طالبان در یک کشور اروپایی است. تعدادی از شرکت‌کنندگان به رسانه‌ها گفته‌اند که شماری از دیپلمات‌های اروپایی از کشورهای مختلف از جمله آلمان و اتریش هم در این نشست حضور دارند و در زمینه‌های مختلف، با شرکت‌کنندگان گفتگو می‌کنند.

براساس آجندای این نشست که به رسانه‌ها درز کرده است، روز نخست به سخنرانی احمد مسعود و چند تن دیگر از حاضران اختصاص یافته و در روز دوم؛ احمد مسعود، رحمت‌الله نبیل، شکریه بارکزی و رنگین دادفر سپنتا در یک نشست خبری شرکت خواهند کرد. روز سوم و پایانی این نشست نیز به گفتگو میان شرکت‌کنندگان و میزبانان اختصاص یافته است.

ولفگانگ پیتریچ، دیپلمات و اندیشمند مطرح اتریشی، گرداننده این نشست است. او در برگزاری نشست‌های بین‌المللی برای حل تنش‌های سیاسی و نظامی در کشورهای مختلف، سال‌ها تجربه دارد.

شرکت‌کنندگان می‌گویند که این نشست از این لحاظ حائز اهمیت است که نشان می‌دهد سازمان‌های تاثیرگذار اروپایی در تلاش‌اند به منظور کمک به افغانستان برای عبور از بحران کنونی، راه‌حلی بیایند.

حسین یاسا، یکی از شرکت‌کنندگان گفته است که این نشست را آغازی دوباره برای جلب توجه جهان به افغانستان می‌داند. یاسا تصریح کرده که سازمان‌‎های میزبان نشست افغانستان در ویانا، از جمله سازمان‎‌های تاثیرگذار در تعیین سیاست‌‎های خارجی اتریش و آلمان اند و در صورتی‌که نشست با موفقیت پایان یابد، در بسیاری از کشورهای دیگر هم باب گفتگو با مخالفان طالبان در مورد افغانستان باز خواهد شد.

در آستانه برگزاری این نشست در ویانا، جنگ شدیدی در پنجشیر، پایگاه اصلی جبهه مقاومت جریان دارد. در یک هفته گذشته، هزاران نظامی طالب برای سرکوب جبهه مقاومت پنجشیر به روستاها و کوهستان‌های پنجشیر اعزام شده‌اند. در این روزها، انتشار ویدیوهایی از تیرباران و اعدام صحرایی اعضای جبهه مقاومت پنجشیر، نگرانی‌ها از تداوم و گسترش جنایت جنگی در افغانستان را افزایش داده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x