صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

امریکا: گفتگو بهترین فرصت برای آینده صلح‌آمیز در افغانستان است

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که گفتگو بهترین فرصت برای آینده صلح‌آمیز در افغانستان است، اما به گفته این وزارت، افغانستانی‌ها باید تصمیم بگیرند که چگونه گفتگو کنند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که گفتگو بهترین فرصت برای آینده صلح‌آمیز در افغانستان است، اما به گفته این وزارت، افغانستانی‌ها باید تصمیم بگیرند که چگونه گفتگو کنند.

پیک‌آفتاب: ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به پرسش رادیو آزادی نوشته است: “دیالوگ بهترین فرصتی است که از طریق آن افغانستانی‌ها می‌توانند آینده صلح‌آمیز داشته باشند. نحوه این گفتگو توسط افغانستانی‌ها تعیین خواهد شد، اما ایالات متحده همه افغانستانی‌ها را در داخل و خارج از افغانستان تشویق می‌کند تا به سهم خود در این خصوص گام بردارند. این کشور باید در مورد مسائل و چالش‌ها با یک‌دیگر گفتگوهای جدی داشته باشند.”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزوده است که کرن دیکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان و تیم‌اش با افغانستانی‌هایی که شامل فعالان مدنی، خبرنگاران، بخش سکتور خصوصی، فعالان حقوق بشر و کارمندان خدمات عامه می‌شوند و از ۲۰ سال گذشته با امریکا هم‌کاری کردند و متحد بودند، دیدار و صحبت خواهند کرد.

به گفته او، دیکر متعهد است که با افغانستانی‌های داخل کشور در مورد موضوعاتی که برای افغانستانی‌ها و ایالات متحده مهم است، صحبت کند و به نظراتی که از یک افغانستان صلح‌آمیز حمایت می‌کند، گوش فرا دهد.

این در حالی است که چندی پیش کرن دیکر، سرپرست سفارت امریکا برای افغانستان به ترکیه رفت و با طرف‌های مختلف در مورد افغانستان صحبت نمود.

کرن دیکر: با شماری از فعالان افغانستانی مقیم ترکیه دیدار می‌کنم

دیکر در توییتر خود نگاشته بود که به ترکیه رفته تا با سیاست‌مداران، زنان، روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی، نمایندگان اقوام مختلف و سایر احزاب ساکن در آن کشور در مورد وضعیت جاری افغانستان بحث کند.

این در حالی است که محمدحنیف اتمر، آخرین وزیر خارجه حکومت پیشین، سه روز قبل در یک گفتگوی ویژه با شبکه تلویزیونی ABN گفت که اگر امارت اسلامی گفتگوهای بین‌الافغانی را نپذیرند، کشور به سمت ویرانی بیش‌تر خواهد رفت.

اتمر در این مصاحبه با اشاره به حاکمیت گذشته امارت اسلامی گفت که اگر آن‌ها از طریق توافق از منافع افغانستان و جهان محافظت نکنند، بدشانسی نصیب آینده افغانستان خواهد شد.

پیش از این؛ توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در گفتگوی تلفنی با حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته بود که یک نیاز ضروری به آغاز گفتگوی واقعی ملی میان افغانستانی‌ها در مورد آینده کشورشان وجود دارد.

بیش از ۱۴ ماه از استقرار مجدد امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد، اما دولت آن‌ها هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

ایجاد یک دولت همه‌شمول، مشارکت زنان در قدرت و احترام به حقوق بشر، از خواسته‌های جامعه جهانی است.

اما امارت اسلامی گفته است که حکومت‌شان همه‌شمول است، به حقوق بشر احترام می‌گذارند و پس از ایجاد یک محیط امن به زنان، اجازه می‌دهند تا کار کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز متهم است که در زمینه رعایت حقوق زنان و تعهدات دیگر‌شان چون مبارزه با هراس‌افگنی عمل نکرده‌اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر سرپرست وزارت خارجه گفته بود که تضعیف افغانستان به نفع هیچ کشوری نیست و ناامنی افغانستان، ثبات منطقه و جهان را با خطر مواجه خواهد کرد. او گفته بود که افغانستان نقش کلیدی در تامین صلح جهانی دارد.

امیرخان متقی: افغانستان کلید صلح جهان است

چین: از جامعه جهانی می‌خواهیم که برای تحقق صلح در افغانستان اقدام کنند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x