صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سفارت امریکا در افغانستان: از امارت اسلامی می‌خواهیم ظریفه یعقوبی و همکارانش را آزاد کنند

شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان از امارت اسلامی خواست تا ظریفه یعقوبی و هم‌کارانش را آزاد کنند.

شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان از امارت اسلامی خواست تا ظریفه یعقوبی و هم‌کارانش را آزاد کنند.

پیک‌آفتاب: کرن دکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان امروز شنبه پنجم نوامبر، با نشر توییتی می‌گوید امریکا حمایت از حق زنان برای زندگی، کار و برگزاری تجمعات صلح‌آمیز را متوقف نخواهد کرد. این در حالی است که امارت اسلامی روز پنج‌شنبه 12 عقرب، یک نشست خبری را در کابل به هم زدند و پنج فعال مدنی را با خود بردند.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز با نشر بیانیه‌ای گفته است: “گزارش‌های بسیار نگران‌کننده‌ای دریافت کرده‌ایم که عصر روز پنج‌شنبه تعدادی از مقامات امنیتی امارت اسلامی، نشست خبری یک سازمان جامعه مدنی زنان را در کابل مختل کرده و ظریفه یعقوبی و چهار تن از همکاران مرد او را بازداشت کردند. منابع گزارش می‌دهند که نیروهای امارت اسلامی بقیه شرکت‌کنندگان زن را در اتاق نشست خبری حدود یک ساعت بازداشت کردند. هم‌چنین گزارش شده است که آن‌ها بازرسی بدنی انجام داده و تلفن‌های زنان را قبل از آزاد کردن آن‌ها بررسی کرده‌اند.

در ادامه بیانیه آمده است که ظریفه یعقوبی و چهار همکار مرد وی هم‌چنان در بازداشت هستند. ما نگران رفاه این پنج تن هستیم و از مقامات باالفعل در مورد بازداشت آن‌ها خواهان اطلاعات شده‌ایم.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه می‌افزاید که همه افغانستانی‌ها حق دارند که اجتماعات مسالمت‌آمیز، آزادی بیان و عقیده، بدون ترس از بازداشت یا ارعاب داشته باشند. ما از مقامات رسمی می‌خواهیم که به این حقوق احترام بگذارند. افغانستان به عنوان یک کشور عضو تعدادی از معاهدات و کنوانسیون‌های حقوق بشر بین‌المللی از جمله کنوانسیون علیه خشونت است. ما از مقامات باالفعل می‌خواهیم که به حقوق همه کسانی که در بازداشت هستند، احترام بگذارند.

محمد رضا سازش، محمد سیرت، حسین و ظریفه یعقوبی، فعالان مدنی هستند که روز پنج‌شنبه از محل برگزاری نشستی در غرب کابل بازداشت شدند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x