صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

معاون وزارت خارجه امریکا: شجاعت و عزم دختران افغانستان و ایران، الهام‌بخش اند

معاون وزارت خارجه امریکا، به مناسبت روز جهانی دختر از شجاعت و عزم دختران افغانستان و ایران در برابر ظلم و برای بازپس‌گیری حق آموزش ستایش نمود. شهرزاد اکبر نیز گفته است که طالبان با دزدی آینده دختران، مانع صلح و رفاه در افغانستان می‌شوند.

معاون وزارت خارجه امریکا، به مناسبت روز جهانی دختر از شجاعت و عزم دختران افغانستان و ایران در برابر ظلم و برای بازپس‌گیری حق آموزش ستایش نمود. شهرزاد اکبر نیز گفته است که طالبان با دزدی آینده دختران، مانع صلح و رفاه در افغانستان می‌شوند.

پیک‌آفتاب: عذرا ضیا، معاون وزارت خارجه امریکا امروز 12 اکتبر، در توییتی نگاشته است: “از عزم دختران افغانستان برای بازپس‌گیری «حق آموزش و آینده» و شجاعت دختران ایران علیه ظلم خشونت‌آمیز، الهام‌ گرفته است.”

معاون وزارت خارجه امریکا در ادامه افزوده: “هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند با سرکوب نیمی از جمعیت خود پیش‌رفت کند.”

یازدهم اکتبر امسال، برابر است با دهمین سال «روز جهانی دختر». هم‌زمان با فرا رسیدن این روز، زنان و دختران در افغانستان و ایران با محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای از سوی ایران و رژیم طالبان مواجه‌اند.

در پیوند به این روز؛ شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در توییتی نگاشته است: “در این روز دختر، دلم برای دختران افغانستانی می‌سوزد که به دلیل ممنوعیت طالبان نمی‌توانند به مکتب متوسطه بروند. طالبان آینده میلیون‌ها دختر را می‌دزدند و از صلح و رفاه برای افغانستان جلوگیری می‌کنند. تحسین برای همه دخترانی که هم‌چنان به مقاومت و دانش‌جویی ادامه می‌دهند”.

از سوی دیگر، با کشته شدن مهسا امینی به دست پولیس اخلاقی ایران، اعتراضات در سراسر ایران شکل گرفت که زنان پیشگام آن هستند. پاسخ حکومت ایران اما سرکوب معترضان بوده است.

در افغانستان نیز با بازگشت طالبان، بیش از یک سال می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند. طالبان زنان را نیز از کار و مشارکت سیاسی محروم کرده‌اند.

از نخستین روزهای کنترل طالبان بر افغانستان، زنان و دختران هرچند وقت بعد به جاده‌ها ریخته‌اند و خواستار حق آموزش، کار و عدالت شده‌اند. این تجمعات اعتراضی همواره با برخورد خشونت‌آمیز طالبان روبه‌رو شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل روز ۱۹ دسمبر سال ۲۰۱۱ با تصویب قطعنامه‌ای؛ ۱۱ اکتوبر را روز دختر اعلام کرد تا توجه جهان را به لزوم پرداختن به چالش‌هایی که دختران با آن روبه‌رو اند، متمرکز کند.

این در حالی مطرح می‌شود که وزیر خارجه امریکا می‌گوید که ایالات متحده در صدد تحریم افرادی است که در سرکوب زنان و دختران در افغانستان دست دارند. رینا امیری نیز در واکنش به این موضوع گفته است که یگانه راه مشروعیت جهانی طالبان، رعایت حقوق مردم افغانستان و به ویژه حق تحصیل دختران است.

وزارت خارجه امریکا: افرادی که در سرکوب زنان در افغانستان دست دارند، تحریم می‌شوند

این در حالی مطرح می‌شود که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی دختر، بار دیگر از محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم از مکتب در افغانستان، ابراز نگرانی کرد. دبیرکل سازمان ملل مناسبت این روز در توییتی از طالبان خواست تا اجازه دهند دختران به مکتب بروند.

روز جهانی دختر؛ گوترش: از طالبان می‌خواهم دروازه‌های مکتب ها را به روی دختران باز کنند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x