صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: ده‌ها هزار کودک در افغانستان به سرخکان مبتلا شده‌اند

سازمان ملل می‌گوید که ده‌ها هزار کودک در افغانستان، به بیماری سرخکان مبتلا شده و صدها تن آن‌ها نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که ده‌ها هزار کودک در افغانستان، به بیماری سرخکان مبتلا شده و صدها تن آن‌ها نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

پیک‌آفتاب: این سازمان می‌گوید که کودکان افغانستانی که دچار سوءتغذیه شدید هستند، به طور خاص در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری سرخکان قرار دارند و بسیاری از این کودکان در نتیجه مریضی سرخکان جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.

براساس تخمین سازمان ملل، در سال جاری میلادی، ۱۱ میلیون کودک در افغانستان از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و در معرض تهدید مستقیم بیماری سرخکان نیز قرار دارند، اما به گفته این سازمان، دو دوز واکسین ارزان، از این بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

داکتر فریدون زدران می‌گوید، کسانی‌که واکسین سرخکان شده‌اند، این بیماری را به آسانی سپری می‌کنند: “کودکانی که واکسین شده‌اند، اگر به سرخکان مبتلا هم شوند، خفیف خواهد بود. در صورت تطبیق واکسین، تداوی این بیماری در خانه امکان‌پذیر است. کودکانی هستند که دو سه بار به این مریضی مبتلا شده‌اند، یعنی با وجود واکسین، هنوز به سرخکان مبتلا شده‌اند، ولی مشکلی نیست، در صورت سطح بلند مقاومت وجود کودک، این مریضی به ساده‌گی تداوی می‌شود.”

به ‌گفته سازمان ملل، بیماری سرخکان به دلیل عدم واکسین کودکان در همه نقاط افغانستان، بیش‌تر شیوع یافته و از ماه جنوری تا اگست سال جاری میلادی، 65470 مورد مثبت این بیماری ثبت شده و 367 کودک نیز بر اثر بیماری سرخکان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. این در حالی است که بیش‌تر موارد این بیماری در افغانستان، ثبت و راجستر نشده است.

در کشورهای پیش‌رفته و ثروت‌مند جهان، خطر بیماری سرخکان با واکسین کودکان در دوران کودکی از بین رفته است، اما در کشورهایی مانند افغانستان که خدمات صحی ضعیف است، فاجعه ایجاد می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که حتی در صورت بهبود کودکان از سرخکان، مقاومت بدن آن‌ها ضعیف شده و کودک به سادگی می‌تواند به سایر بیماری‌ها مبتلا شود.

در افغانستان علاوه بر سرخکان، انواع اسهالات هم در بین کودکان شیوع یافته، زلزله‌ها و سیلاب‌های امسال، باعث افزایش و گسترش بیماری‌های ساری، نیز شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر داکتران گفته بودند که واکسیناسیون تنها راه جلوگیری از بیماری کشنده سرخکان است. سازمان جهانی صحت گفته بود که در سال روان میلادی، نزدیک به ۱۰۰ کودک در افغانستان بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

واکسین سرخکان، تنها راه علاج جلوگیری از شیوع این بیماری

ثبت بیش از 2600 واقعه سرخکان در غور؛ 24 کودک جان باختند

75 کودک قربانی سرخکان در بدخشان

یونیسف: در نُه ولایت مرکزی افغانستان، 550 هزار کودک واکسین سرخکان می‌شوند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x