صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

یوناما: از طالبان می‌خواهیم در برابر تظاهرات مسالمت‌آمیز از خشونت کار نگیرند

دفتر سیاسی هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) روز گذشته اول اوکتبر، با نشر ویدئویی از تظاهرات اعتراضی اخیر زنان در کابل، از طالبان خواسته است که از اسلحه در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز، خودداری کنند.

دفتر سیاسی هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) روز گذشته اول اوکتبر، با نشر ویدئویی از تظاهرات اعتراضی اخیر زنان در کابل، از طالبان خواسته است که از اسلحه در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز، خودداری کنند.

پیک‌آفتاب: یوناما صحنه‌های رفتار با زنان معترض را خشونت‌آمیز و وحشتناک خوانده است. این نهاد هم‌چنان نوشته که این اداره در کنار زنانی قرار دارد که پس از حمله روز جمعه در کابل، خواستار حفاظت از جوامع خود هستند.

در این اعلامیه یوناما، از طالبان خواسته شده که از حقوق همه افغانستانی‌ها حفاظت کرده و برای جلوگیری از تظاهرات مسالمت‌آمیز از اسلحه و خشونت استفاده نکنند.

زنان شرکت کننده در تظاهرات روز شنبه در کابل، گفته‌اند که آن‌ها خواستار عدالت برای قربانیان حمله بر مرکز آموزشی «کاج» در منطقه دشت‌برچی در غرب کابل هستند.

آن‌ها هم‌چنان ادعا کرده‌اند که حملات در مناطق هزاره‌نشین برای نسل‌کشی آن‌ها انجام می‌شود و تا زمانی‌که از این حملات انتحاری جلوگیری نشود، آن‌ها به مبارزه‌شان ادامه خواهند داد.

گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، اما در گذشته شاخه خراسان گروره تروریستی داعش، مسئولیت هم‌چون حملات را به عهده گرفته است.

در منطقه دشت‌برچی در غرب کابل، عمدتاً هزاره‌ها زندگی می‌کنند و شاخه خراسان گروه داعش چندین حمله را بر این منطقه تاکنون انجام داده است.

شاخه خراسان گروه داعش، هر چند گاهی بر طالبان نیز حمله می‌کند. با این حال، وزارت خارجه طالبان روز گذشته در اعلامیه‌ای گفت که حملات اخیر در افغانستان توسط گروه‌های شرافگن انجام می‌شود و بدون نام بردن از کدام گروه مشخص، آن‌را یک توطئه از سوی دشمنان مردم افغانستان خوانده است.

در عین حال، ارقام متناقض در مورد تعداد قربانیان انفجار روز جمعه در مرکز آموزشی«کاج» منتشر شده است.

یوناما گفته که در این حمله دست‌کم ۳۵ تن کشته و ۸۲ تن دیگر زخمی شده‌اند و به گفته این اداره، بیش از ۲۰ دختر شامل این کشته‌شدگان اند.

پیش از این مقامات امنیتی طالبان کشته شدن 25 تن و زخمی شدن 31 تن را تایید کرده‌اند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x