صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان: زنانی را که در جاده‌های افغانستان می‌بینم، تسلیم ناپذیرند

آلیسون دیویدیان، نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان می‌گوید آن‌چه در جاده‌های افغانستان می‌بینیم، زنان بی‌باکی اند که تسلیم نمی‌شوند و در برابر وضعیت موجود مقاومت می‌کنند.

آلیسون دیویدیان، نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان می‌گوید آن‌چه در جاده‌های افغانستان می‌بینیم، زنان بی‌باکی اند که تسلیم نمی‌شوند و در برابر وضعیت موجود مقاومت می‌کنند.

پیک‌آفتاب: نماینده زنان سازمان ملل در توییتی نوشته است: “هر جا که هستید در کنار زنان افغانستانی بایستید و صدای‌شان را بلند کنید”.

آلیسون دیویدیان تصریح کرده است: “جنگ زنان افغانستانی، مبارزه جهانی ما برای برابری، کرامت انسانی و برای انتخاب زندگی است.”

از سوی دیگر، بخش زنان سازمان ملل نیز در توییتی گفته بود که عاملان کشتار هزاره‌ها باید پاسخگو باشند.

به‌دنبال حمله مرگ‌بار به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل که جان بیش از پنجاه دانش‌آموز از جمله ۴۶ دختر را گرفت، زنان و دانشجویان دختر ابتدا در کابل و سپس در ولایت‌های هرات، بامیان و مزار شریف به جاده‌ها آمدند.

در تمام این شهرها طالبان با شدت تمام اعتراض زنان را سرکوب کرده و با شلیک هوایی و لت‌وکوب و بازداشت دختران و زنان، آن‌ها را از جاده‌ها متفرق کردند.

به گفته منابع، در کابل طالبان برای جلوگیری از تظاهرات دانشجویان دختر دانشگاه کابل، آن‌ها را مسموم کردند که برخی هنوز در شفاخانه‌ها بستری اند و در مزارشریف، دروازه لیلیه دانشگاه را بر روی دختران قفل زدند.

باوجود برخورد شدید طالبان با معترضان، زنان و دختران در روزهای گذشته به جاده آمدند و ضمن دادخواهی برای قربانیان حمله مرگ‌بار به مرکز آموزشی کاج و درخواست توقف نسل‌کشی هزاره‎ها؛ برای آموزش، حق کار و زندگی زنان شعار دادند.

این در حالی مطرح می‌شود که حوالی ساعت ۷:۳۰ صبح روز هشتم میزان، انفجار مهیبی در مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل رخ داد. در این انفجار بنا به گزارش‌ تازه یوناما، 53 دانش‌آموز کشته و 110 تن دیگر زخمی شده‌اند. این حمله واکنش‌های جهانی را به هم‌راه داشت و تعدادی آن را نسل‌کشی دانسته‌اند.

واکنش‌های جهانی به حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل

واکنش‌های ملی به حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل

معترضین در شهر هانوفر: حمله به مرکز آموزشی کاج، مصداق بارز نسل‌کشی هزاره‌ها است

نیکلاسون به متقی: افغانستانی‌ها نباید به شکل دسته‌جمعی مجازات شوند

رینا امیری: خشونت در برابر معترضان نشان می‌دهد که طالبان ضعیف‌اند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x