صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: کمک‌های تعهد شده به افغانستان بسنده نیست

دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (OCHA) می‌گوید که کمک‌های بشری که در سال ۲۰۲۲، از سوی شرکای امور بشردوستانه به نزدیک ۲۵ میلیون تن در افغانستان صورت گرفته است، بسنده نیست.

دفتر هم‌آهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (OCHA) می‌گوید که کمک‌های بشری که در سال ۲۰۲۲، از سوی شرکای امور بشردوستانه به نزدیک ۲۵ میلیون تن در افغانستان صورت گرفته است، بسنده نیست.

پیک‌آفتاب: اوچا گفته است که مردم برای نجات یافتن به کمک‌های بیش‌تری نیاز دارند. مردم در بخش‌های مختلف افغانستان از فقر و تنگ‌دستی شکایت دارند.

پس از فروپاشی حکومت پیشین افغانستان در 15 اگست سال گذشته، سازمان ملل از رکود اقتصادی افغانستان هشدار داد.

اوچا روز گذشته 18 اکتبر، در توییتی نوشت که هنوز بودجه 2.42 میلیارد دالری برای رساندن کمک‌های بشری در افغانستان فراهم نشده است. اوچا اما گفته است: “شرکای بشردوستانه در افغانستان با حداقل یک نوع کمک در سال 2022 به نزدیک به 25 میلیون تن رسیده‌اند، اما یک بار کافی نیست؛ جوامع نیازمند برای بقای خود، نیازمند چندین دور حمایت هستند. با این حال، شکاف مالی عظیم 2.42 میلیارد دالری باقی مانده است”.

اوچا برای رسیدگی به نیازمندی‌های بشری مردم افغانستان در سال روان میلادی، خواهان کمک 4.4  میلیارد دالری از جامعه جهانی شد، اما به گفته این نهاد، تاکنون تنها حدود 1.9 میلیون دالر دریافت کرده است.

این نهاد در توییتی دیگری گفته است: “تنها در سه سال، نسبت افغانستانی‌هایی که در فقر شدید به سر می‌برند، از 47 درصد به 97 درصد رسیده است. کاهش درآمدها، افزایش قیمت‌ها و بحران نقدینگی اخیر همگی به این رقم ننگین کمک کرده است. ما باید همین الان اقدام کنیم”.

از سوی دیگر، کمیته سویدن که از فعالیت‌اش در افغانستان در هفته روان 40 سال گذشت، از تلاش برای گسترش فعالیت‌هایش برای حمایت اقتصادی از روستانشینان خبر می‌دهد.

سید محسن هاشمی، رئیس برنامه‌های این اداره به رادیو آزادی گفته است: “فراهم کردن فرصت‌های اقتصادی برای روستانشینان، قرضه‌دهی به آن‌ها، قرضه‌دهی بدون سود به معلولان و ظرفیت‌سازی برای روستانشینان تا آن‌ها بتوانند از منابع خود برای رشد اقتصادشان کار گیرند.”

افزون بر موارد بالا، سازمان ملل روز پنج‌شنبه دوم دسمبر سال گذشته، خواهان ۴۱ میلیارد دالر کمک‌های بشری برای ۱۸۳ میلیون انسان در کشورهایی شد که مردم در منازعه و فقر قرار دارند.

افغانستان در صدر تقاضای کمک بشری 41 میلیارد دالری سازمان ملل

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر اوچا گفته بود که در ماه اگست گذشته، بیش‌ترین مانع در برابر کمک‌رسانی به میان آمده است. این اداره در اعلامیه‌ای گفته بود، در ماه اگست گذشته، ۱۲۹ مورد در روند کمک‌رسانی مانع ایجاد شده که عامل ۷۰ درصد آن طالبان مسلح اند.

اوچا: طالبان مسلح، 70 درصد مانع کمک‌رسانی است

سازمان ملل برای 28 میلیون نیازمند در افغانستان، 5 میلیارد دالر کمک جمع‌آوری می‌کند

سازمان ملل: وضعیت کنونی افغانستان فراتر از بحران انسانی است

برنامه جهانی غذا: روند توزیع کمک‌ها را افزایش می‌دهیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x