صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: بی‌جاشدگان در افغانستان، اوکراین و سراسر شرق‌میانه با سختی زمستان پیشرو مواجه‌اند

سازمان ملل روز گذشته ۱۱ نوامبر، گفت که میلیون‌ها تن در اوکراین، افغانستان و سراسر شرق‌میانه که به دلیل منازعه و آزار و اذیت از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند، ممکن با زمستان خطرناک و یخ‌بندان مواجه شوند.

سازمان ملل روز گذشته ۱۱ نوامبر، گفت که میلیون‌ها تن در اوکراین، افغانستان و سراسر شرق‌میانه که به دلیل منازعه و آزار و اذیت از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند، ممکن با زمستان خطرناک و یخ‌بندان مواجه شوند.

پیک‌آفتاب: کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) گفته است که مردم این کشور‌ها، از قبل با تاثیرات طولانی مدت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، افزایش قیمت‌ها و اثرات تغییرات اقلیمی مواجه بوده‌اند و زمستان پیش‌رو، مشکلات آنان را بیش‌تر خواهد ساخت.

این کمیشنری گفته است که بسیاری مردم از کشور‌های جهان که جبراً از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند، نسبت به سال‌های گذشته، در زمستان پیش‌رو با مشکلات بیش‌تر مواجه خواهند شد. بسیاری از خانواده‌ها ناچار خواهند بود تا بین غذا و گرم کردن محل بودوباش خود یکی را انتخاب کنند.

در این اعلامیه آمده است که بسیاری از بی‌جا شدگان در عراق و سوریه پس از بارش برف با سرمای شدید مواجه خواهند شد و بسیاری از بی‌جا شدگان این دو کشور، برای ۱۲مین سال پی‌هم با سرمای شدید زمستان دست‌وپنجه نرم خواهند کرد.

کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تخمین می‌کند که نزدیک به ۳.۴ میلیون بی‌جا شده داخلی، شهروندان سوریه، لبنان، اردن، عراق و مصر به کمک‌های حیاتی نیازمند هستند.

بر اساس این اعلامیه، در لبنان که خود از بحران اقتصادی رنج می‌برند، از هر ۱۰ مهاجر سوری، نُه تن آنان از قبل با فقر مفرط دست‌وپنجه نرم‌ می‌کنند و آنان همه روزه مجبوراند کم‌تر غذا بخورند و مواظبت صحی‌شان را به عقب بیاندازند. بسیاری از این خانواده‌‌ها به خاطر خریداری نیازمندی‌های حیاتی‌شان مجبور‌ اند بیش‌تر قرضه بگیرند.

در عین حال، میلیون‌ها اوکراینی که به دلیل تهاجم نظامی روسیه به کشورشان از خانه‌های خود بی‌جا شده‌اند،‌ در ساختمان‌های تخریب شده و ساختمان‌هایی به سر می‌برند که شرایط برای گرم ساختن آن مساعد نیست. علاوه بر آن، از بین رفتن تاسیسات انرژی نیز که برای گرم کردن خانه‌ها و تهیه‌ آب از آن کار گرفته می‌شود، به مشکلات اوکراینی‌های بی‌جاشده افزوده است.

براساس این گزارش، درجه حرارت در بسیاری از نقاط افغانستان به سادگی زیر منفی ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و خانواده‌های بی‌جا شده در این کشور جنگ‌زده، با سرمای شدید مواجه می‌شوند. در اعلامیه این کمیشنری آمده است که سرمای شدید زمستان در حالی افغانستان را متاثر می‌کند که اقتصاد این کشور به شدت در حال سقوط است. در این گزارش به صورت خاص در مورد زلزله ماه جون در ولایت‌های پکتیکا و خوست اشاره شده است که در نتیجه آن هزاران تن خانه‌های‌شان را از دست دادند.

سومین تیم UNHCR برای کمک‌رسانی وارد پکتیکا شد

علاوه بر آن، در وسط فاجعه بشری که افغانستان با آن مواجه است، سرازیر شدن سیلاب‌ها و خشک‌سالی نیز زندگی مردم را به شدت متاثر کرده و گزارش‌هایی موجود است که روند بی‌جاشدن در برخی مناطق این کشور هم‌چنان ادامه دارد.

اولگا سرادو، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در جینوا به خبرنگاران گفت که با وجود بدتر شدن نیازهای بشردوستانه در افغانستان، چشم‌انداز بودجه مالی برنامه‌ها و کمک‌های نجات دهنده برای این کشور هم‌چنان ناراحت کننده است.

کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به تازگی کمپاین جمع‌آوری کمک مالی جهانی را راه‌اندازی کرده است تا به آن عده از خانواده‌هایی که در سراسر جهان جبراً مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند، کمک‌هایی را در فصل زمستان فراهم کند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر معاون کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پایان سفرش به افغانستان و پاکستان گفته بود که این نهاد به حمایت از افغانستانی‌های نیازمند ادامه می‌دهد.

کمیشنر عالی سازمان ملل: به حمایت از نیازمندان افغانستان ادامه می‌دهیم

سازمان‌های مدافع پناهجویان از اتحادیه اروپا خواستند تا به وضعیت پناهجویان افغانستانی رسیدگی کنند

سازمان ملل: خلای کمک نقدی به افغانستان باید تا زمستان تکمیل شود

سازمان ملل: افغانستان به نقطه برگشت ناپذیر نزدیک شده است

فلیپو گراندی در کابل؛ سازمان ملل: شمار گرسنگان در افغانستان به ۲۳ میلیون رسید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x