صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بیست تُن جلغوزه افغانستان به چین صادر شد

مقام‌های طالبان از آغاز بازگشایی دوباره دهلیز هوایی میان افغانستان و چین خبر داده و می‌گویند که روز گذشته 18 میزان، ۲۰ تُن جلغوزه از کابل به چین صادر شده است.

مقام‌های طالبان از آغاز بازگشایی دوباره دهلیز هوایی میان افغانستان و چین خبر داده و می‌گویند که روز گذشته 18 میزان، ۲۰ تُن جلغوزه از کابل به چین صادر شده است.

پیک‌آفتاب: ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس‌الوزاری طالبان گفت که با آغاز کار دوباره این دهلیز هوایی، صادرات کالاهای افغانستان و به ویژه جلغوزه به چین گسترش خواهد یافت.

ملا برادر افزود که پیش از این، کالاهای تجار افغانستانی از طریق بندر کراچی پاکستان به چین منتقل می‌شد که این روند دو ماه طول می‌کشید. او افزود که با ایجاد این دهلیز هوایی میان دو کشور، پس از این کالاهای افغانستان در مدت یک هفته به بازارهای چین خواهد رسید.

از سوی دیگر؛ قدرت‌الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت طالبان گفت که در مرحله نخست، ۲۰ تُن جلغوزه به ارزش نیم میلیون دالر به چین صادر شده و این روند در هفته‌های پیش‌رو افزایش خواهد یافت.

جمال در این خصوص تصریح کرده است: “راه‌های جدید با سهولت‌های بیش‌تر و نرخ‌های ارزان‌تر ترانسپورتی برای رشد تجارت و حمایت از سکتور خصوصی فراهم خواهیم نمود. به این ترتیب هم اقتصاد ما تقویت پیدا می‌کند و هم از پدیده قاچاق رهایی می‌یابیم.”

پیش از این، وزارت صنعت و تجارت طالبان گفته بود که با گذشت هر ماه، صادرات جلغوزه افغانستان به کشورهای منطقه و جهان رو به افزایش است. این وزارت روز ۲۱ سپتمبر، گفته بود که تنها در ربع نخست امسال، ۲۰۰۰ تُن جلغوزه به ارزش ۱۹ میلیون دالر به کشورهای خارجی صادر شده است.

براساس معلومات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، هر سال افغانستان تا ۳۰ هزار تُن جلغوزه تولید می‌کند که در سال‌های گذشته به کشورهای چین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، هند و پاکستان از طریق هوا و زمین صادر می‌شد.

اما با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، تمامی دهلیزهای هوایی میان کابل و کشورهای منطقه و جهان متوقف شد و در بیش از یک سال گذشته، روند صادرات میوه خشک به بیرون از افغانستان کاهش چشم‌گیری داشته است.

از سوی دیگر؛ خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفت که پس از بسته شدن دهلیزهای هوایی این کشور، در ماه‌های گذشته جلغوزه افغانستان تنها به پاکستان صادر می‌شود و از آن‌جا به نام جلغوزه پاکستانی به کشورهای دیگر به فروش می‌رسید.

پاکستان جلغوزه افغانستان را به نام خود به کشورهای دیگر صادر می‌کند

الکوزی افزود که در حال حاضر، فصل جمع‌آوری جلغوزه در بسیاری از مناطق افغانستان آغاز شده و به گفته وی نیاز است تا طالبان سهولت‌های بیش‌تر را برای روند صادرات این میوه خشک به کشورهای منطقه و جهان فراهم کنند.

معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان هم‌چنان گفت که در دیدار با مقام‌های ارشد طالبان، مشکلات تجار افغانستانی را شریک کرده و به گفته وی، امیدوار اند تا زمنیه بهتر برای روند صادرات میوه خشک و به ویژه جلغوزه به تمامی شهرهای چین و دیگر کشورها فراهم شود.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان چندین بار با وانگ یی، وزیر خارجه چین و سفیر آن کشور در کابل در این خصوص صحبت کرده و سپس وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که چین به زودی برای شماری از تاجران افغانستانی ویزا صادر خواهد کرد و خطوط هوایی بین چین و افغانستان به زودی فعال خواهد شد.

چین صدور ویزا برای بازرگانان افغانستانی را آغاز کرد

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، چین را از شرکای مهم تجارتی این کشور عنوان کرده و می‌گوید که این کشور سالانه بیش از 1.5 میلیارد دالر از چین واردات و به میلیون‌ها دالر به آن کشور صادرات دارد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفته بود، در سه هفته حدود ۵۵۰ تُن جلغوزه افغانستان به کشور چین صادر شده است.

صادرات 550 تُن جلغوزه به چین

روند صدور جلغوزه افغانستان به چین تسهیل می‌گردد

وانگ‌یو: “دهلیز هوایی جلغوزه” پیوند دوستی بین افغانستان و چین است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x