صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بنیاد تونی بلر: جامعه هزاره در حاکمیت طالبان به شدت مورد خشونت قرار می‌گیرد

سه پژوهش‌گر حوزه افراط‌گرایی در بنیاد تونی بلر می‌گویند که اجماع گسترده‌ای در میان طالبان وجود دارد که شیعیان «مسلمانان درست» نیستند.

سه پژوهش‌گر حوزه افراط‌گرایی در بنیاد تونی بلر می‌گویند که اجماع گسترده‌ای در میان طالبان وجود دارد که شیعیان «مسلمانان درست» نیستند.

پیک‌آفتاب: به باور این پژوهش‌گران، جامعه هزاره به دلیل قومیت خود و هم‌چنین به دلیل این‌که عمدتاً شیعه هستند، تحت حاکمیت طالبان به شدت هدف خشونت قرار می‌گیرد و هر دم قتل‌عام می‌شوند.

در مطلبی که از سوی بنیاد تونی بلر برای تغییرات جهانی به نشر رسیده، آمده است که گروه‌های افراطی مانند داعش خراسان همواره اجتماعات هزاره و شیعه را هدف قرار داده‌اند، اما در دور جدید حاکمیت طالبان «ما شاهد افزایش حملات بر جامعه هزاره و آزار و اذیت دوباره سیستماتیک علیه مردم هزاره هستیم.»

به باور این پژوهش‌گران، اکنون که طالبان بار دیگر با خشونت قدرت را در افغانستان تصاحب کرده‌اند، نمایندگان هزاره‌ها دیگر در کابینه، ولایت‌ها، ولسوالی‌ها، شهرداری‌ها و فرماندهی پولیس حضور ندارند.

نویسندگان این مطلب با اشاره به این‌که تنها دو انتصاب برای هزاره‌ها در ساختار حکومتی طالبانی وجود داشته است، آن‌را نمادین خوانده و معتقدند که بدون نمایندگی واقعی، جامعه هزاره فاقد امنیت و حفاظت است و آن‌ها را در معرض آسیب‌پذیری بیش‌تری قرار می‌دهد.

این سه پژوهش‌گر با بیان این‌که با روی کار آمدن طالبان ماهیت آزار و اذیت هزاره‌ها یک‌بار دیگر شدت گرفته است، می‌گویند که اکنون جامعه مدنی افغانستان و اعضای جامعه بین‌المللی به خوبی پذیرفته‌اند که خشونت شدید با جامعه هزاره «نسل‌کشی» محسوب می‌شود.

این در حالی است که وزیر تجارت و عضو پارلمان نیوزلند گفته بود که هزاره‌ها به گونه سیستماتیک هدف قرار می‌گیرند و سازمان ملل برای توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» باید اقدام کند.

وزیر تجارت نیوزلند: سازمان ملل برای پایان دادن به «نسل‌کشی هزاره‌ها» اقدام کند

از سال ۲۰۱۵ بدین‌سو، اماکن عمومی هزاره‌نشین مانند مکتب‌ها، مساجد، شفاخانه و آموزشگاه‌ها مورد حملات هدف‌مند قرار گرفته‌اند. مسئولیت برخی از این حملات را گروه داعش بر عهده گرفته است.

اما مسئولیت آخرین مورد از این سری حملات بر مرکز آموزشی کاج در منطقه دشت برچی کابل را تا حال هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

مطابق با آمار نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، در این حمله دست‌کم ۵۳ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند. قربانیان این حمله مرگ‌بار، دختران جوان از قوم هزاره بودند که در هنگام شرکت در آزمون آزمایشی کانکور جان خود را از دست دادند.

هدف قرار دادن دانش‌آموزان دختر هزاره، خشم بسیاری از شهروندان افغانستان را در داخل و خارج افغانستان برانگیخته است.

در واکنش به این حمله خونین، شماری از شهروندان افغانستان در برخی ولایت‌ها و چندین دانشگاه افغانستان راهپیمایی کردند و خواستار تامین امنیت و توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

از سوی دیگر؛ گریگوری استانتون، پژوهش‌گر و بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی در خصوص کشتار هزاره‌ها در افغانستان، گفته بود که انگیزه‌های مذهبی گروه‌هایی چون طالبان و داعش، موجب بروز این کشتار شده است. این پژوهش‌گر گفت که پیشینه کشتار هزاره‌ها به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.

بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی: نسل‌کشی هزاره‌ها سابقه طولانی و تاریخی دارد

طالبان این اعتراضات را مانند گذشته با خشونت سرکوب و شماری از معترضان را بازداشت کردند.

هم‌زمان، روز شنبه ده‌ها هزار تن از شهروندان افغانستان با راه‌اندازی راهپیمایی‌ها در بیش از ۱۰۰ شهر جهان علیه کشتار هزاره‌ها اعتراض کردند و خواستار توقف «نسل‌کشی‌هزاره‌ها» شدند.

در همین حال، مدافعان حقوق بشر و جامعه مدنی کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را در توییتر راه‌اندازی کرده‌اند. بسیاری از سیاسیون، چهره‌های فرهنگی، ادبی و هنری بین‌المللی نیز از این کارزار حمایت کردند.

در حال حاضر هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» نزدیک به ۱۰ میلیون بار توییت شده و تعداد آن در حال افزایش است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه در واکنش به حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، نگرانی‌اش را منبی بر خطر جدی «نسل‌‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان ابراز کرده بود.

مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه: هزاره‌ها جداً در معرض خطر جدی «نسل‌کشی» هستند

عفو بین‌الملل استرالیا: نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید

پنج عضو پارلمان بریتانیا: هزاره‌های افغانستان در معرض نسل‌کشی قرار دارند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x