صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان همکاری شانگهای درباره اصدار تروریزم از افغانستان به منطقه هشدار داد

یوگنی سیسویف، رئیس مرکز مبارزه با تروریزم سازمان هم‌کاری شانگهای (RATS SCO) از وخامت اوضاع در افغانستان و صدور ناامنی از این کشور به منطقه هشدار داده است.

یوگنی سیسویف، رئیس مرکز مبارزه با تروریزم سازمان هم‌کاری شانگهای (RATS SCO) از وخامت اوضاع در افغانستان و صدور ناامنی از این کشور به منطقه هشدار داده است.

پیک‌آفتاب: رئیس مرکز مبارزه با تروریزم سازمان هم‌کاری شانگهای امروز چهارشنبه نهم نوامبر، در نشست «امنیت مدرن: چالش‌ها و راه‌حل‌ها» که از سوی این سازمان در شهر تاشکند برگزار شد، از بدتر شدن وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، او در این نشست گفته است: “بدتر شدن وضعیت در افغانستان، خطر بی‌ثباتی اوضاع در کل منطقه به خصوص در آسیای‌مرکزی را افزایش می‌دهد.”

وی تصریح کرده که احتمال سرایت بی‌ثباتی از افغانستان به کشورهای حوزه کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) و سازمان هم‌کاری شانگهای (SCO) نیز وجود دارد.

وی افزوده است: “وضعیت اقتصادی-اجتماعی رو به وخامت، خروج انبوه افغانستانی‌ها به خارج از کشور، تضادهای قومی فزاینده، افزایش جنایات فرامرزی و قاچاق مواد مخدر، خطر بی‌ثبات کردن اوضاع در آسیای‌مرکزی را چند برابر می‌کند”.

سیسویف ابراز نگرانی کرده که در صورت وخامت بیش‌تر اوضاع، بخش قابل‌توجهی از افغانستان درگیر جنگ خواهد شد و در کنترل جهادی‌های محلی و سازمان‌های تروریستی بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

رویس مرکز مبارزه با تروریزم کشورهای مشترک‌المنافع اظهار داشته که توانایی امارت اسلامی برای کنترل اوضاع در افغانستان به دلیل انشعاب در درون این گروه بسیار محدود است.

این در حالی است که روز گذشته وزیر خارجه هند نیز در سفری به مسکو، از فعالیت تروریستان در افغانستان و صدور ناامنی از این کشور به منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رهبران شماری از کشورهای عضو سازمان هم‌کاری شانگهای، صلح و ثبات افغانستان را برای منطقه مهم دانسته و به ضرورت جلوگیری از تروریزم در افغانستان تاکید نمودند.

سازمان همکاری شانگهای به تامین ثبات و جلوگیری از تروریزم در افغانستان تاکید نمود

رئیس جمهور تاجیکستان: ایجاد کمربند امنیتی در مرزهای افغانستان لازم است

گوترش: امنیت جهانی به امنیت افغانستان گره خورده است

گوترش به نشست بین‌المللی تاجیکستان: تامین امنیت مرزها، کلید مبارزه با تروریزم است

دادستان کل تاجیکستان: قاچاق مواد مخدر از افغانستان، دو برابر افزایش یافته است

رئیس جمهور تاجیکستان: ایجاد کمربند امنیتی در مرزهای افغانستان لازم است

تاجیکستان: افغانستان تختهِ خیز بنیادگرایی است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x