صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

تصویر «مرضیه» یکی از 56 قربانی کاج، روی برج ایفل نقش می‌بندد

ژنویو گریگوس، یک مقام شهرداری پاریس می‌گوید که برای ادای احترام به قربانیان مرکز آموزشی کاج، تصویر مرضیه را به روی برج ایفل نورپردازی خواهد شد.

ژنویو گریگوس، یک مقام شهرداری پاریس می‌گوید که برای ادای احترام به قربانیان مرکز آموزشی کاج، تصویر مرضیه را به روی برج ایفل نورپردازی خواهد شد.

پیک‌آفتاب: ژنویو گریگوس، یک مقام شهرداری پاریس روز گذشته 15 اکتبر، با حضور بین معترضین افغانستانی که برای دومین بار جهت حمایت از توقف نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان، در شهر پاریس تجمع کرده بودند، گفته است که جهت ادای احترام به قربانیان مرکز آموزشی کاج، تصویر مرضیه را روی برج ایفل نورپردازی خواهند کرد.

گریگوس اما مشخص نکرده که چه زمانی این تصویر بر برج ایفل نورپردازی خواهد شد.

مرضیه، یکی از 56 قربانی حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل است. یکی از آرزوهای مرضیه که در کتابچه خاطراتش نوشته بود، «دیدن برج ایفل از نزدیک» بود.

این مقام شهرداری پاریس گفته است: “آرزوی مرضیه، آرزوی بسیاری از دختران کوچک است که رویای آزادی داشته و می‌خواهند بزرگ شوند، خوشحال و شهروند جهانی باشند.”

پس از حمله مرگ‌بار بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، افغانستانی‌های مقیم در بیش از 100 شهر جهان دست به تظاهرات زده و از سازمان ملل، جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری خواستند تا «نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان را به رسمیت شناخته و اقداماتی برای متوقف کردن آن نمایند.

بر اساس گزارش‌ها، در حمله به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، تاکنون دست‌کم 56 تن که اکثریت آن‌ها دختران دانش‌آموز و از قوم هزاره بودند، جان باخته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شده‌اند.

یکی دیگر از آرزوهای مرضیه، «ملاقات با الیف شافاک»، نویسنده معرف کتاب ملت عشق بود. الیف شافاک در واکنش به مرگ مرضیه، با نشر توییتی گفته بود: “قلبم درد می‌کند، نامش مرضیه بود، نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید.”

شافاگ هم‌چنین در صفحه انستاگرام خود، هزاره‌های افغانستان را «اقلیت تحت تعقیب» خوانده و در مورد مرضیه نوشته بود: “نمی‌توانم در مورد او فکر نکنم، داستان او را به اشتراک بگذارید و صدای خود را بلند کنید.”

او همچنان در یکی دیگر از ارزوهای خود نوشته بود که “ارزو دارد الیف شافاک نویسنده ترکی الاصل بریتانیایی را ملاقات نماید”.

این در حالی است که پیش‌تر مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه در واکنش به حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، نگرانی‌اش را مبنی بر خطر جدی «نسل‌‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان ابراز کرده است. این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که برای بیش از یک قرن است که هزاره‌ها در افغانستان با تبعیض سیستماتیک، نفرت و آزار و اذیت مواجه بوده‌اند و مورد نسل‌کشی قرار گرفته‌اند.

مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه: هزاره‌ها جداً در معرض خطر جدی «نسل‌کشی» هستند

عفو بین‌الملل استرالیا: نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x