صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جایزه نوبل فزیک مشترکاً به «آلن اسپکت»، «جان اف.کلوزر» و «آنتون زایلینگر» اهدا شد

مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن، جایزه نوبل فزیک سال 2022 را مشترکاً به آلن اسپکت (فرانسوی)، جان اف.کلوزر (امریکایی) و آنتون زایلینگر (اتریشی) اهدا کرد.

مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن، جایزه نوبل فزیک سال 2022 را مشترکاً به آلن اسپکت (فرانسوی)، جان اف.کلوزر (امریکایی) و آنتون زایلینگر (اتریشی) اهدا کرد.

پیک‌آفتاب: مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن امروز سه‌شنبه پنجم اکتبر، در توییتی اعلام کرد: “اکادمی سلطنتی علوم سویدن تصمیم گرفته است که جایزه نوبل فزیک سال ۲۰۲۲ را مشترکاً به «آلن اسپکت»، «جان اف.کلوزر» و «آنتون زایلینگر» اهدا کند.”

این مجمع در ادامه گفته است: “جایزه نوبل فزیک سال ۲۰۲۲، برای آزمایش‌هایی با فوتون‌های درهم تنیده، اثبات نقض نابرابری‌های بل و علم اطلاعات کوانتومی پیشگام» اعطا شده است.”

مجمع نوبل در توییتی دیگر گفته است: “برندگان جایزه نوبل فزیک سال 2022، آزمایش‌های پیش‌گامانه‌ای را با استفاده از حالت‌های کوانتومی درهم تنیده انجام داده‌اند که در آن دو ذره حتا زمانی‌که از هم جدا می‌شوند، مانند یک واحد عمل می کنند. این نتایج راه را برای فن‌آوری جدید مبتنی بر اطلاعات کوانتومی باز کرده است.”

این مجمع هم‌چنین در رشته توییت دیگری گفته است که آنتون زایلینگر، برنده جایزه نوبل فزیک سال ۲۰۲۲، در مورد «حالت‌های کوانتومی درهم تنیده» تحقیق کرده است. گروه تحقیقاتی او پدیده‌ای به نام «تله پورت کوانتومی» را نشان داده است که امکان جابه‌جایی حالت کوانتومی از یک ذره به ذره دیگر را در یک فاصله ممکن انجام می‌دهد.”

آلن اسپکت، دیگر برنده جایزه نوبل فزیک سال 2022، راهی را برای بستن یک خلأ مهم توسعه داد. او می‌توانست تنظیمات اندازه‌گیری را پس از خروج یک جفت درهم تنیده از منبع خود تغییر دهد، بنابراین تنظیماتی که در هنگام انتشار وجود داشت، نمی‌توانست روی نتیجه تاثیر بگذارد.

جان اف.کلوزر، دیگر برنده جایزه نوبل امسال، دستگاهی ساخت که دو فوتون درهم تنیده را در یک زمان روشن می‌کرد، طوری‌که هر کدام به سمت فیلتری که قطبش آن‌ها را آزمایش می‌کرد، حرکت می‌نمود. نتیجه نقض آشکار نابرابری بل و مطابق با پیش‌بینی‌های مکانیک کوانتومی بود.

توسعه ابزارهای آزمایشی برندگان فزیک سال 2022، پایه و اساس عصر جدیدی از فن‌آوری کوانتومی را تهداب گذاشته است. توانایی دست‌کاری و مدیریت حالت‌های کوانتومی و تمام لایه‌های ویژگی‌های آن‌ها، به ما امکان دسترسی به ابزارهایی با پتانسیل غیرمنتظره را می‌دهد.

قرار است نام برندگان جوایز کیمیا، ادبیات و صلح نیز به ترتیب در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه اعلام شود و روز دوشنبه هفته آینده نیز جایزه نوبل اقتصاد معرفی گردد.

این در حالی است که مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن روز گذشته سوم اکتبر، اعلام کرده که «سوانته پاابو» دانشمند سویدنی، جایزه نوبل‌ فیزیولوژی یا طب سال ۲۰۲۲ را از سوی این نهاد به دست آورده است.

سوانته پاابو برنده جایزه نوبل فیزیولوژی سال 2022 شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x