صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

پارلمان اروپا تاثیرات منطقه‌ای حاکمیت مجدد امارت اسلامی را بررسی می‌کند

پارلمان اروپا در نشست امروز سه‌شنبه 25 اکتبر، درباره تاثيرات منطقه‌ای حاکميت امارت اسلامی بحث وگفتگو می‌کند. اين بحث از سوی کميته روابط خارجی پارلمان اروپا راه‌اندازی شده است.

پارلمان اروپا در نشست امروز سه‌شنبه 25 اکتبر، درباره تاثیرات منطقه‌ای حاکمیت امارت اسلامی بحث وگفتگو می‌کند. این بحث از سوی کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا راه‌اندازی شده است.

پیک‌آفتاب: دیده‌بان حقوق بشر در بروکسل در رشته توییتی گفته است: “امروز، کمیته امور خارجی پارلمان اروپا درباره افغانستان «تاثیر منطقه‌ای پس از تسلط طالبان» بحث می‌کند. هدر بار اینجاست تا شکاف‌های موجود در واکنش بین‌المللی به حمله به حقوق زنان در افغانستان را برجسته سازد”.

این نهاد در توییت خود تصریح کرده که تعداد زیادی از مردم افغانستان در ایران و پاکستان سرگردان‌اند. برخی از آن‌ها (فعالان، دگرباشان جنسی در کشورهایی که آن‌ها را جرم می‌دانند) به خاطر جان خود تهدید می‌شوند. این یک وضعیت ناامید کننده است. پس مهم است که در مورد اسکان مجدد نیز فکر شود.

قرار است در این نشست توماس نیکلاسون، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان؛ هدر بار، مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر و رئیس هیئت پارلمان اروپا برای افغانستان و شماری از فعالان افغانستانی صحبت کنند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است: “وضعیت افغانستان در حال حاضر جدی‌ترین بحران زنان در جهان است. این جدی‌ترین بحران حقوق زنان از زمانی‌که آخرین بار طالبان از سال 1996 تا 2001 قدرت را به دست گرفتند، به شمار می‌رود.”

این نهاد تاکید کرده است که هیچ پاسخگویی برای عاملان در افغانستان وجود ندارد، مطبوعات قابل اعتمادی نیست و دیگر هیچ خبرنگار زن وجود ندارد تا فعالیت رسانه‌ای انجام دهد.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است: “کشورهایی که به سیاست خارجی فمینیستی متعهد هستند، مانند آلمان یا هالند، باید به ویژه از زنان و دختران افغانستانی حمایت کنند.”

این نهاد تصریح کرده که این حمله به حقوق زنان در سراسر جهان است، بنابراین همه ما در این بحران در حال گسترش، سهم داریم.

دیده‌بان حقوق بشر در بخش دیگری گفته است که ابزارهایی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای ارتقای حقوق زنان در افغانستان استفاده کرد و شورای امنیت باید رهبران بیش‌تری از امارت اسلامی را به فهرست تحریم‌های هدف‌مند اضافه کند.

در این نشست تاکید شده که افغانستان به یک اقتصاد کارآمد نیاز دارد. زمستان از قبل شروع شده است. مردم دوباره از گرسنگی خواهند مرد. بانک مرکزی باید بتواند با نظارت عمل کند.

در این نشست تصریح شده که تمویل کنندگان باید با متخصصان افغانستان هم‌کاری کنند تا جایگزین‌های آموزشی را برای هر دختری که مجبور به ترک تحصیل شده است در دسترس قرار دهند.

از سوی دیگر، حقوق بشر و فراگیری دولت در افغانستان، اصولاً موضوعاتی هستند که کشورهای منطقه از آن دفاع می‌کنند، اما شدت و تمرکز بر این خواسته‌ها متفاوت است.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که با گذشت ۴۰۰ روز، هنوز هم دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان، اجازه ادامه آموزش دریافت نکرده‌اند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در جریان سفر اخیر خود به کابل و بعد از آن، روی بازگشایی همه مکتب‌های دختران تاکید کرده است. دیده‌بان حقوق بشر نیز نسبت وضعیت زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که افغانستان فراموش شده و دیگر در سرخط خبرها نیست.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: افغانستان فراموش شده و دیگر سرخط خبرها نیست

توماس وست و دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در خصوص افغانستان صحبت کردند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x