صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جایزه ادبی بوکر به «شهان کاروناتیلاکا» نویسنده سریلانکایی تعلق گرفت

شهان کاروناتیلاکا، نویسنده سریلانکایی برای رمانش با عنوان «هفت ماه مالی المیدا» برنده جایزه معتبر بوکر بریتانیا در سال ۲۰۲۲ شد.

شهان کاروناتیلاکا، نویسنده سریلانکایی برای رمانش با عنوان «هفت ماه مالی المیدا» برنده جایزه معتبر بوکر بریتانیا در سال ۲۰۲۲ شد.

پیک‌آفتاب: هیئت داوران بوکر، شام روز گذشته 17 اکتبر، با اعلام نام برنده نهایی این جایزه، از این رمان که طنزی گزنده درباره جنگ داخلی سریلانکا در دهه ۱۹۹۰ است، ستایش کرد.

این رمان که سبکی فراواقعی دارد، درباره یک عکاس جنگی است که همجنس‌گراست و سعی می‌کند پس از مرگش بفهمد چه کسی او را کشته است. گفته می‌شود همراه با بوکر، جایزه نقدی ۵۰ هزار پوندی نیز به نویسنده اهدا می‌شود.

جایزه ادبی «مَن بوکر» (The Man Booker Prize) یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیاست که هر سال به بهترین رُمان جدید که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، اعطا می‌گردد. این جایزه تا سال 2014 تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت؛ اما از سال 2014، تمام آثار ادبی نوشته شده به زبان انگلیسی، حق اشتراک در آن را پیدا کرده‌اند. نام بَرنده این جایزه به طور گسترده در رسانه‌ها و مطبوعات نشر می‌شود. بنابراین، بُردن جایزه بوکر تأثیر ژرفی در فروش کتاب دارد.

کاروناتیلاکا پس از دریافت جایزه بوکر از ناشر خود برای انتشار این رمان «عجیب، دشوار و بیگانه» تشکر نمود.

شهان کاروناتیلاکا ۴۷ ساله، پس از «مایکل اونداتیه»، دومین نویسنده سریلانکایی است که این جایزه را از آن خود کرده است. اونداتیه در سال ۱۹۹۲، با رمان «بیمار انگلیسی» برنده بوکر شد.

پیش‌تر سلمان رشدی و مارگارت اتوود، توانسته‌اند این جایزه معتبر ادبی در دنیای انگلیسی‌زبان را از آن خود کنند.

مراسم اهدای جایزه بوکر امسال، اولین مراسم حضوری این جایزه از سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رفت.

هم‌چنین اهدای بوکر به یک نویسنده سریلانکایی در شرایطی است که این کشور اکنون بار دیگر درگیر بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x