صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

توافق‌نامه مرزهای دریایی اسرائیل و لبنان امضا شد

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل امروز پنج‌شنبه 27 اکتبر، از امضای توافق‌نامه میان اسرائیل و لبنان که با میانجی‌گری امریکا برای تعیین مرزهای دریایی این دو کشور تدوین شده بود، خبر داده است.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل امروز پنج‌شنبه 27 اکتبر، از امضای توافق‌نامه میان اسرائیل و لبنان که با میانجی‌گری امریکا برای تعیین مرزهای دریایی این دو کشور تدوین شده بود، خبر داده است.

پیک‌آفتاب: یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل با نشر رشته توییتی می‌گوید که امروز برای یک نشست ویژه دولت برای تصویب توافق‌نامه دریایی میان اسرائیل و لبنان گرد هم آمدیم. توافق‌نامه‌ای که می‌تواند امنیت اسرائیل را تقویت و آزادی عمل ما را علیه حزب‌الله و تهدیدات از شمال تقویت نموده و قوی‌تر سازد.

این در حالی است که آموس هاکستین، نماینده ویژه امریکا در امور انرژی روز یک‌شنبه این هفته با شرکت در برنامه رویاروی شبکه تلویزونی SBS گفته بود که لبنان و اسرائیل روز پنج‌شنبه توافق‌نامه مرزهای دریایی جدید خود را امضا خواهند نمود.

وی خاطر نشان ساخته بود که در مراسم امضای این توافق‌نامه دو طرف بدون دیدار با یک‌دیگر، آن را امضا می‌کنند.

براساس گزارشی رسانه‌های لبنان، فرستاده ویژه امریکا امروز پنج‌شنبه با نسخه نهایی توافق‌نامه مرزهای دریایی به بیروت، پایتخت لبنان می‌آید و با میشل عون، رئیس جمهور لبنان دیدار خواهد کرد و پس از آن در مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (UNIFIL) در شهر ناقوره در جنوب لبنان مراسم امضا توافق‌نامه را برگزار خواهد نمود.

این دو کشور همسایه واقع در سواحل مدیترانه روابط دیپلماتیک ندارند. آن‌ها در یک دهه اخیر تا چند قدمی جنگ پیش رفته‌اند و هنوز رسماً در وضعیت جنگی نسبت به یک‌دیگر قرار دارند.

توافق اسرائیل و لبنان بر سر مرزهای دریایی، پس از مذاکرات طولانی اما غیرمستقیم با میانجی‌گری آموس هاکستین، نماینده ویژه آمریکا در امور انرژی به دست آمد و براساس آن، سرانجام اسرائیل و لبنان بر سر ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور، به توافق رسیدند.

این در حالی است که اسرائیل با استخدام شرکت انرژین بریتانیا، که برنده قراردادی از سوی اسرائیل برای استخراج، انتقال و ذخیره گاز منطقه «کاریش» می‌باشد، کار خود را به گونه آزمایشی در این میدان آغاز نموده بود.

استخراج آزمایشی گاز از میدان نفتی «کاریش»، منطقه مورد مناقشه میان اسرائیل و لبنان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x