صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جایزه نوبل اقتصاد سال 2022 مشترکاً به سه شهروند امرکایی اختصاص یافت

مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن، جایزه نوبل علوم اقتصادی سال ۲۰۲۲ را مشترکاً به بن برنانکی، داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ، سه هموطن امریکایی اهدا کرد.

مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن، جایزه نوبل علوم اقتصادی سال ۲۰۲۲ را مشترکاً به بن برنانکی، داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ، سه هموطن امریکایی اهدا کرد.

پیک‌آفتاب: مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن امروز دوشنبه 10 اکتبر، با نشر توییتی می‌گوید: “اکادمی سلطنتی علوم سویدن تصمیم گرفته است که جایزه Sveriges Riksbank 2022 در علوم اقتصادی را به یاد آلفرد نوبل به «بن اس. برنانکی»، «داگلاس دبلیو دایموند» و «فیلیپ اچ. دیبویگ» برای تحقیقات در مورد بانک‌ها و بحران‌های مالی اعطا کند.”

این مجمع در رشته توییتی دیگر نگاشته است: “کارهایی که بن برنانکی، داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ به خاطر آن‌ها شناخته می‌شوند، برای تحقیقات بعدی که درک ما را از بانک‌ها، مقررات بانکی، بحران‌های بانکی و نحوه مدیریت بحران‌های مالی افزایش داده است، بسیار مهم بوده است. تحقیقات ارائه شده توسط برندگان امسال در علوم اقتصادی، خطر تبدیل شدن بحران‌های مالی به رکودهای بلندمدت با عواقب شدید برای جامعه را کاهش می‌دهد که بیش‌ترین سود را برای همه ما دارد.”

بن برنانکی که جایزه 2022 در علوم اقتصادی را دریافت کرده، رکود بزرگ دهه 1930؛ بدترین بحران اقتصادی در تاریخ مدرن را تحلیل کرد. از جمله، او نشان داد که چگونه کارکرد بانک‌ها عامل تعیین کننده‌ای در عمیق و طولانی شدن بحران است.

تحلیل برنانکی با استفاده از منابع تاریخی و روش‌های آماری نشان داد که چه عواملی در کاهش تولید ناخالص داخلی مهم هستند. او دریافت که عواملی که مستقیماً با ورشکستگی بانک‌ها مرتبط است، سهم اصلی رکود را تشکیل می‌دهند.

داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ برندگان علوم اقتصادی در سال 2022، مدل‌های نظری را توسعه دادند که توضیح می‌دهد که چرا بانک‌ها وجود دارند، چگونه نقش آن‌ها در جامعه، آن‌ها را در برابر شایعات مربوط به فروپاشی قریب‌الوقوع آن‌ها آسیب‌پذیر می‌سازد و چگونه جامعه می‌تواند این آسیب‌پذیری را کاهش دهد.

داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ، راه‌حلی برای آسیب‌پذیری بانک‌ها در قالب بیمه سپرده از سوی دولت ارائه کردند. وقتی سپرده‌گذاران به محض این‌که شایعاتی در مورد یک بانک شروع می‌شود، بدانند که دولت پول آن‌ها را تضمین کرده است، دیگر نیازی به عجله ندارند.

داگلاس دایموند هم‌چنین نشان داد که بانک‌ها چگونه یک عمل‌کرد مهم اجتماعی را انجام می‌دهند. بانک‌ها به عنوان واسطه بین پس‌انداز کنندگان و وام گیرندگان، برای ارزیابی اعتبار وام گیرندگان و اطمینان از استفاده از وام‌ها برای سرمایه‌گذاری خوب مناسب‌تر اند.

مجمع نوبل هم‌چنین در توییتی دیگر می‌گوید: “برندگان امسال نوبل علوم اقتصادی، درک ما از نقش بانک‌ها در اقتصاد، به ویژه در زمان بحران‌های مالی و هم‌چنین نحوه تنظیم بازارهای مالی را به طور چشم‌گیری بهبود بخشیدند.”

بن برنانکی، متولد سال ۱۹۵۳ است و در سال ۱۹۷۹ مدرک دکترای خود در اقتصاد را از موسسه فن‌آوری ماساچوست به دست آورده است. او که سابقه حضور در سِمت رئیس کلی بانک مرکزی ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴  را در کارنامه کاری خود دارد، در حال حاضر محقق ارشد اندیشکده بورکینگز است.

داگلاس دایموند نیز مانند بن برنانکی متولد سال ۱۹۵۳ است و پس از به دست ‌آوردن مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه ییل در سال ۱۹۸۰، به عنوان استاد امور مالی در دانشگاه شیکاگو مشغول به کار بوده است.

فیلیپ دیبویگ نیز در سال ۱۹۵۵ متولد شده و یک‌سال زودتر از داگلاس دایموند دکترای خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه ییل دریافت کرده و در حال حاضر نیز استاد بانک‌داری و امور مالی دانشگاه واشنگتن است.

این در حالی است که مجمع نوبل موسسه کارولینسکای سویدن، جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۲ را روز ششم اکتبر، به «آنی ارنو»، نویسنده فرانسوی اهدا کرد.

نوشتن یک عمل سیاسی است؛ جایزه نوبل ادبیات سال 2022، به «آنی ارنو» اهدا گردید

جایزه نوبل کیمیای سال 2022، مشترکاً به «کارولین آر.برتوزی»، «مورتن ملدال» و «کی.بری شارپلس» اهدا گردید

جایزه نوبل فزیک مشترکاً به «آلن اسپکت»، «جان اف.کلوزر» و «آنتون زایلینگر» اهدا شد

سوانته پاابو برنده جایزه نوبل فیزیولوژی سال 2022 شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x