صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

طالبان: شماری از زنان پولیس در هلمند را دوباره به کار گماشتیم

مقام‌های طالبان در ولایت هلمند می‌گویند که تعدادی پولیس‌ زن را دوباره به وظایف‌شان تعیین کرده‌اند.

مقام‌های طالبان در ولایت هلمند می‌گویند که تعدادی پولیس‌ زن را دوباره به وظایف‌شان تعیین کرده‌اند.

پیک‌آفتاب: این زنان پولیس در حالی دوباره مقرر می‌شوند که ده‌ها هزار زن پس از حاکمیت مجدد طالبان در افغانستان در 15 اگست سال گذشته، به خاطر وضع محدودیت‌های روزافزون از وظایف‌شان برکنار و خانه‌نشین شده‌اند.

طلا گل، یک پولیس زن در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند است. او در صحبت با اسوشیتدپرس گفته که مقام‌های پولیس طالبان در هلمند از او خواستند که با حجاب کامل به وظیفه‌اش برگردد. او در این خصوص تصریح کرده است: “برای ما گفتند که عزت خود را حفظ کنید، مثل این‌که عزت و آبروی ما را حفظ می‌کنید. حجاب کنید و با حجاب به وظیفه بیایید”.

طلا گل گفته که او مسئولیت گروه 15 نفری پولیس زن در ولایت هلمند را به عهده دارد. قوماندانی امنیه طالبان در ولایت هلمند گفته که دو ماه پیش از آن‌ها خواستند تا دوباره به وظایف‌شان برگردند.

آن‌ها در گذشته یونیفورم پولیس به تن داشتند، اما اکنون مقام‌های طالبان گفته‌اند که آن‌ها با حجاب کامل اجازه کار را دارند.

این زنان در زمانی به کار گماشته شده‌اند که تعداد زیادی از هم‌کاران سابق‌شان در نتیجه قتل‌های هدف‌مند کشته شده‌اند.

قندیگل، پولیس دیگر در شهر لشکرگاه بود. او به اسوشیتد پرس گفت که در گذشته مردان مسلح هم‌کارانش را هدف می‌گرفتند، اما حمله کننده معلوم نبود و نه کسی را به اتهام قتل پولیس بازداشت می‌کردند: “معلوم نشد که چه کسانی بودند. فهمیده نشد که از سوی خارجی‌ها بود یا طالبان و یا از طرف دیگران، اما آن شخص مُرد و اما دشمن او گرفتار نشد.”

خبرها می‌رساند که طی 20 سال گذشته و در حاکمیت‌های پیشین افغانستان، تنها در ولایت هلمند ۱۲ پولیس زن در نتیجه قتل‌های هدف‌مند کشته شده‌اند.

مقام‌های حکومت پیشین، همیشه طالبان را به حملات هدف‌مند بر پولیس‌ زن متهم می‌کردند. نگار در قوماندانی امنیه هلمند پولیس بود. او را در سال ۲۰۱۳ میلادی در مقابل منزل‌اش کُشتند.

حامد خان پسرش چند عکس مادرش را در دست گرفته و با بُغض در گلویش می‌گفت که مادرش تشنه صلح بود، اما این آرمان در دوران زندگی‌اش برآورده نشد.

در نظام جمهوریت، روی تشکیل پولیس زن کار زیاد صورت گرفت و اتحادیه اروپا آن‌را حمایت مالی می‌کرد. گفته می‌شود حدود چهار هزار پولیس زن سرگرم وظایف در چوکات پولیس بودند که تعدادی از آن‌ها در کشور‌های اروپایی و شماری هم در کشور‌های همسایه در این رشته تحصیلات عالی فراگرفته بودند.

در حال حاضر تعداد محدودی از این زنان در کابل و ولایت‌های افغانستان مصروف اجرای وظیفه‌اند که از آن‌ها در تلاشی خانه‌ها استفاده می‌شود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر برخی از پولیس‌های زن در ولایت فراه گفته بودند که طالبان آنان را بدون دلیل از وظایف‌شان برکنار کرده‌اند و اکنون با مشکلات اقتصادی روبه‌رو اند.

پولیس‌های زن در فراه: طالبان بدون دلیل ما را از کار اخراج کردند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x