صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

طالبان: طرح تقسیم گاز پروژه تاپی آماده است

وزارت معادن و پترولیم طالبان می‌گوید که طرح تقسیم گاز پروژه تاپی از پارک‌های صنعتی شهر هرات آماده شده است.

وزارت معادن و پترولیم طالبان می‌گوید که طرح تقسیم گاز پروژه تاپی از پارک‌های صنعتی شهر هرات آماده شده است.

پیکآفتاب: عصمت‌الله برهان، سخنگوی این وزارت ناوقت روز گذشته 15 میزان، به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر گفتگوهای مقام‌های طالبان در مورد پروژه تاپی با ترکمنستان ادامه دارد.

او تصریح کرده است: “انجنیر وحیدالله حلیمی، معین مسلکی وزارت معادن و پترولیم در رأس یک هیئت ارشد به ترکمنستان رفته است. برای برداشتن موانع در برابر پروژه تاپی، نشست‌ها و دیدارهای ما با ترکمنستان ادامه دارد.”

برهان افزود که ترکمنستان تعهد سپرده تا در ساختن شبکه گاز شهری و پارک صنعتی هرات هرگونه هم‌کاری کند.

به گفته او، تیم‌های تخنیکی هر دو جانب به زودی کار در این مورد را آغاز خواهند کرد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان روز 11 میزان، به تاجران و سرمایه‌گذاران هرات گفته بود که از نخستین امتیازهای پروژه بزرگ تاپی، باشنده‌های ولایت هرات بهره‌مند خواهند شد.

خط لوله پروژه تاپی، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند انتقال می‌دهد. کار ساخت‌وساز تاسیسات در ترکمنستان آغاز شده و تا مرز افغانستان رسیده است.

اکنون معلوم نیست که کار پروژه تاپی در افغانستان چی زمانی آغاز می‌شود، اما طالبان می‌گویند که کار عملی این پروژه به زودی گشایش می‌یابد.

گفتگوها از اضافه از دو دهه به این‌سو روی پروژه تاپی ادامه داشته است.

در نظام گذشته که طالبان علیه آن به فعالیت مسلحانه مشغول بودند، تلاش‌های زیادی برای کار روی پروژه تاپی صورت گرفت، اما نظام جمهوری بنابر چالش‌های امنیتی تا پایان کارش نتوانست این پروژه بزرگ را عملی کند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای طالبان در نشستی که در ولایت هرات برگزار شده بود، گفته بود که کار پروژه تاپی به زودی از ولایت هرات آغاز می‌شود.

ملا عبدالغنی برادر: کار پروژه تاپی به زودی از هرات آغاز می‌شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x