صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نخست وزیر سویدن: شکست را می‌پذیرم و روز پنج‌شنبه رسماً استعفا می‌کنم

نخست وزیر سویدن گفته که در پی شکست دولت در انتخابات روز یک‌شنبه، از سِمت‌اش کناره‌گیری می‌کند.

نخست وزیر سویدن گفته که در پی شکست دولت در انتخابات روز یک‌شنبه، از سِمت‌اش کناره‌گیری می‌کند.

پیک‌آفتاب: با شمارش ۹۹ درصد آرا، به نظر می‌رسد که ائتلاف حاکم چپ‌میانه تحت هدایت ماگدالینا اندرسون، با فاصله اندکی اکثریت را به احزاب راست‌گرا ۱۷۶ کرسی در مقابل ۱۷۳ کرسی باخته باشد.

اکنون انتظار می‌رود که اولف کریسترسون، رهبر «حزب معتدل‌ها» دولت تشکیل دهد. این بلوک شامل حزب راست‌افراطی «دموکرات‌های سویدن» است که با شعار مبارزه جرایم در انتخابات شرکت کرد.

نتیجه نهایی بعد از بازشماری آرا  که رویه‌ای عادی در سویدن است، تایید خواهد شد. با این حال، اندرسون در یک نشست خبری روز گذشته 14 سپتمبر، شکست را پذیرفت و گفت که امروز پنج‌شنبه، رسماً استعفا خواهد کرد.

او گفت: “در پارلمان، آن‌ها یک یا دو کرسی برتری دارند. اکثریت کوچکی است، اما اکثریت است”. افزایش آمار تیراندازی، مهاجرت، مسائل مربوط به جذب مهاجران در جامعه و بهای فزاینده انرژی، از مسائل مهم در این انتخابات بسیار فشرده بود.

اندرسون سال پیش به عنوان اولین نخست وزیر زن سویدن به قدرت رسید. بلوکی که شامل چهار حزب دموکرات‌های سویدن، حزب معتدل‌ها، دموکرات مسیحی‌ها و لیبرال‌ها، این بار در انتخابات پیشی گرفتند.

این یک نقطه عطف مهم برای صحنه سیاسی سویدن است. دموکرات‌های سویدن زمانی یک حزب منزوی به حساب می‌آمدند، اما حالا حدود ۲۰ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

این حزب قول داده بود با اعمال مجازات‌های سنگین‌تر زندان و محدود کردن مهاجرت، «امنیت را به سویدن برگرداند.»

با این حال، گزارش‌ها می‌رساند که جیمی اَکِرسون؛ رهبر این حزب، نخست وزیر نخواهد شد، چون از حمایت کامل چهار حزب ائتلافی برخوردار نیست.

در عوض اولف کریسترسون، رهبر حزب معتدل‌ها گفته که او فرآیند تشکیل دولت را شروع خواهد کرد. کریسترسون روز گذشته گفت: “من آماده‌ام همه توانم را برای تشکیل یک دولت تازه، باثبات و پُر انرژی برای همه سویدن و همه شهروندان آن به کار گیرم.”

دموکرات‌های سویدن که در اواخر دهه ۱۹۸۰، از یک جنبش نئونازی متولد شد، یک حزب ضدمهاجرت است و در سال ۲۰۱۰، با ۵.۷ درصد آرا وارد پارلمان شد، اما سهم خود را در سال ۲۰۱۸ به ۱۷.۵ درصد افزایش داد و حالا حدود ۲۰ درصد آرا را کسب کرده است.

اولف کریسترسون در سال ۲۰۱۹، با شروع مذاکره با دموکرات‌های سویدن، یک جابه‌جایی عمده در عالم سیاسی این کشور را رقم زد.

اندرسون روز گذشته به خبرنگاران گفت که او نگرانی‌ها درباره رشد این حزب راست‌افراطی را درک می‌کند و در آن «شریک است.»

حزب سوسیال دموکرات تحت رهبری ماگدالینا اندرسون، از سال ۲۰۱۴ در قدرت بوده و از دهه ۱۹۳۰، نقش پُر رنگ و غالبی در منظره سیاسی این کشور داشته است.

انتخابات یک‌شنبه، یکی از نزدیک‌ترین رای‌گیری‌ها در تاریخ سویدن بود، به طوری که شمارش هزاران رای شهروندان ساکن خارج و آرای پستی برای روشن شدن نتایج ضروری شد.

این یک ضربه بزرگ برای سوسیال دموکرات‌هاست که در مقایسه با انتخابات قبلی، آرای بیش‌تری کسب کردند و هم‌چنان بزرگ‌ترین حزب سویدن هستند.

اما این‌جا ائتلاف‌ها هستند که معمولاً تعیین می‌کنند چه کسی به قدرت می‌رسد و ائتلاف راست اکنون یک اکثریت خیلی اندک به دست آورده است.

ماگدالینا اندرسون به خبرنگاران گفت که او به رای مردم و دموکراسی سویدن احترام می‌گذارد. اکنون بر عهده راست‌هاست که برای تشکیل دولت تلاش کنند.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی سویدن؛ حزب راست‌گرا می‌تواند با اندک تفاوتی پیروز شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x