صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سهیل شاهین: نبود اتحاد نظر در مورد آموزش دختران، به معنای چند دستگی طالبان نیست

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان در مورد موضوع آموزش دختران گفته است که طالبان در این موضوع اتحاد نظر ندارند.

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان در مورد موضوع آموزش دختران گفته است که طالبان در این موضوع اتحاد نظر ندارند.

پیک‌آفتاب: ریچارد بنت این صحبت‌ها را روز گذشته اول اوکتبر، در نشستی با مسئولان انجمن‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افغانستانی‌ها در کوپنهاگن، پایتخت دنمارک مطرح کرده است.

ریچارد بنت: مکتب‌ها نباید به روی دختران یک روز دیگر هم بسته بماند

اما سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی گفته است که هر کس برای حل بهتر یک مسئله نظر می‌دهد و این به معنای درز میان مقام‌های طالبان نیست.

او در این خصوص تصریح کرده است: “این یک مسئله مهم و نیازمند حل است و قسمی که برای شما معلوم است، تا فرمان بعدی رهبر ما معطل است. هر کس برای حل بهتر مسئله نظر خود را می‌دهد و این به معنای درز نیست. رهبر نظریات تمام مردم را می‌شنود که در نهایت در روشنایی اصول اسلامی و مصلحت نظام هدایت می‌دهد انشاالله.”

این اظهارات در حالی مطرح شده که در این اواخر شماری از مقام‌های طالبان در مورد آموزش دختران نظرات متفاوت داده‌اند.

شیخ ندامحمد ندیم، والی کابل روز گذشته در دیدار با مدیران و آموزگاران مکتب‌ها گفته بود، آموزش علوم عصری ضرورت وقت است و باید به آن توجه جدی شود.

از سوی دیگر، شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون وزارت خارجه طالبان نیز سه‌شنبه گذشته در یک نشست گفته بود که در هیچ جایی از شریعت اسلامی آموزش منع نشده و آموختن علم بر مرد و زن فرض دانسته شده است.

ستانکزی: وظیفه طالبان است که برای دختران و پسران زمینه آموزش را فراهم کند

اما در همین نشست شیخ محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با مباح گفتن آموزش علوم دنیوی گفت: “زمانی که بین مباح و دستور امیر اختلاف به میان آید، پس حکم امیر واجب است.”

پیش از این نورالله منیر، سرپرست پیشین وزارت معارف طالبان در یک نشست در ولایت ارزگان گفته که این مشکل فرهنگی مردم است و برخی مردم اجازه نمی‌دهند که دختران و خواهران بالاتر از ۱۶ سال‌شان به مکتب بروند.

این اظهارات مقامات طالبان با واکنش‌ شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی مواجه شد که آنان از آموزش دختران حمایت کردند و اظهارات منیر را نادرست خواندند.

از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان بیش از یک سال می‌گذرد و در تمام این مدت مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته بوده است.

وزارت معارف طالبان پیش از این گفته که در این مورد باید رهبرشان تصمیم بگیرد. این اقدام طالبان با محکومیت سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی نیز مواجه شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور زنان افغانستان گفته بود که در مورد بازگشایی مکتب‌های دخترانه و حفظ امنیت هزاره‌ها با رهبران کشورهای اسکاندیناوی به توافق رسیده است.

تاکید نماینده ویژه امریکا به بازگشایی مکاتب دخترانه و حفظ امنیت هزاره‌ها

تلاش‌های تازه‌ی زنان و فعالان حقوق بشر برای بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان

بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم کلید خورد؛ تدریس در برخی از لیسه‌های دخترانه در پکتیا آغاز شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x