صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ایستادن بر بام یک سالگی

اکنون خبرگزاری پیک‌آفتاب بر بام یک سالگی ایستاده و با اندوخته‌ها و تجربه‌های گذشته، پا در مسیر جدید اطلاع‌رسانی می‌گذارد که هیچ‌گاه خالی از خطر نیست. ما این موفقیت را با دوستان و مخاطبان‌مان تقسیم می‌کنیم و از فعالیت‌های یک ساله خود با افتخار یاد می‌نماییم.

خبرگزاری پیک‌آفتاب به عنوان یک رسانه مستقل، رسماً فعالیت خود را با شعار «صداقت، دقت و شهروند محوری در اطلاع‌رسانی» به تاریخ هفتم میزان سال 1400 آغاز کرد. این خبرگزاری در بحرانی‌ترین وضعیت در افغانستان راه‌اندازی شد تا چراغ امید را در دل تاریکی‌ها روشن نگه دارد و برای نسل جوان، ایده و انگیزه خلق نماید که اطلاع‌رسانی دقیق و بی‌طرف برای کشور فقیری مثل افغانستان که شهروندان‌اش در اثر نا به سامانی‌ها، تغییر حکومت‌ها و جنگ‌های متواتر در اطراف جهان پراکنده شده، بزرگ‌ترین سرمایه است.

پیک‌آفتاب در یک سالی که گذشت، تلاش نمود که متعهدانه اطلاع‌رسانی کند و صدای اکثریت خاموش، اقلیت‌ها و محرومان را از گوشه و کنار افغانستان به شکل متوازن بازتاب دهد. بخش اعظم فعالیت‌های پیک‌آفتاب توسط زنان خبرنگار انجام شده که خبرگزاری همواره ممنون و مدیون‌شان خواهند بود. آن‌ها در این مدت رنج خریدند، ولی اطلاعات موثق بیرون دادند.

پیک‌آفتاب در این یک سال واقعاً رنج کشید، تهدید شد، وب‌سایت خبرگزاری دو بار هک شد و نشرات ما دو بار به دلیل تهدیدات امنتی برای یک هفته قطع شد، ولی با آن هم هم‌کاران ما سختی‌های طاقت‌فرسا را به جان خریدند تا ماموریت‌اش را درست انجام دهند و خبرگزاری کمرش را بست تا مشعلی بر رواق اطلاع‌رسانی روشن کند.

اکنون خبرگزاری پیک‌آفتاب بر بام یک سالگی ایستاده و با اندوخته‌ها و تجربه‌های گذشته، پا در مسیر جدید اطلاع‌رسانی می‌گذارد که هیچ‌گاه خالی از خطر نیست. ما این موفقیت را با دوستان و مخاطبان‌مان تقسیم می‌کنیم و از فعالیت‌های یک ساله خود با افتخار یاد می‌نماییم.

پیک‌آفتاب معتقد است که مسایل حقوق بشری در کنار مسایل سیاسی و اقتصادی، از محوری‌ترین بخش‌های یک رسانه تاثیرگذار است. پیک‌آفتاب باورمند است که زنان، برابر با مردان در تغییر افغانستان نوین نقش داشته و نادیده گرفتن حقوق آن‌ها در واقع کاستی غیرقابل بخشش است و چنین امری در پالیسی رسانه‌ای پیک‌آفتاب جای نداشته و ندارد. بدین ملحوظ بخش «زنان و حقوق بشر» خبرگزاری پیک‌آفتاب، این فرصت را مهیا کرده تا زنان بدون واهمه قصه‌های خود را روایت کنند و الگوهای جدید را رقم زنند.

ما در وضعیتی از یک سالگی پیک‌آفتاب تجلیل می‌کنیم که شرایط هموار نیست و افغانستان بیش از 13 ماه می‌شود که بی‌دولتی را تجربه می‌کند. نبود دولت مشروع، جامعه را در ابعاد وسیع متضرر ساخته و گردش آزادانه اطلاعات را به شدت کُند ساخته است. ما معتقدیم که تجلیل به تنهایی کافی نبوده، بلکه باید عمل‌کردها و فعالیت‌های رسانه‌ها به درستی تحلیل شوند تا فعالیت‌های حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای از هم تفکیک شوند.

اکنون پیک‌آفتاب در چهار کُنج دنیا مخاطب دارد و این مخاطبان هر دَم با دیدگاه‌های ژرف‌شان نحوه اطلاع رسانی ما را رصد می‌کنند که برای ما قوت قلب به حساب می‌آیند که خدا کم‌شان نکند. بدین منظور، پیک‌آفتاب از مخاطبان عزیز می‌خواهد که دیدگاه‌ها، نقدها و نقاط قوت و ضعف این خبرگزاری را بنویسند؛ زیرا دانستن این نکات، پیک‌آفتاب را قادر می‌سازد تا برای بهبود فعالیت‌هایش بیش‌تر از پیش تلاش نماید.

آنانی‌که دوست دارند با پیک‌آفتاب همکاری کنند، می‌توانند به آدرس زیر مقاله‌ها و مطالب خود را بفرستند.

info@paikaftab.com

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x