صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نماینده ویژه ایران برای افغانستان: بیش از 500 هزار دانش‌آموز افغانستانی در ایران تحصیل می‌کنند

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان، گفته است که بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مکتب‌های ایران مشغول آموزش‌اند.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان، گفته است که بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مکتب‌های ایران مشغول آموزش‌اند.

پیک‌آفتاب: نماینده ویژه ایران در امور افغانستان روز گذشته 23 اکتبر، در نشستی در ایران گفت که «در سال تحصیلی جاری، ۵۲۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی» در مکتب‌های ایران مشغول آموزش‌اند.

او در رشته توییتی نگاشته است: “درسفر ویژه‌ای که به قم داشتم سلسله جلسات صمیمانه و دلگرم کننده‌ای با مسئولین مرتبط با موضوع مهاجرین از جمله استاندارمحترم قم و مسئولان جامعه المصطفی وهمچنین نخبگان و علماء افغانستانی داشتم. موضوعات مهاجرین افغانستانی در حوزه تحصیل، اشتغال وبهره‌مندی ازخدمات عمومی مورد بحث قرارگرفت.”

او تصریح کرده است: “استان قم با پذیریش بیش از 250 هزار مهاجر یکی از از استان‌های مهم مهاجرپذیر است و در این جلسات فرصت‌های مهم اقتصادی، فرهنگی و.. مورد تاکید و استقبال قرار گرفت. امید است با همکاری دستگاه‌های متولی و جامعه مترقی مهاجر موانع مرتفع و فرصت‌ها رونق گیرد.”

قمی تاکید کرد تا زمانی‌که شرایط در افغانستان به یک ثبات «نیمه‌پایدار» در ابعاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نرسد، حضور شهروندان افغانستان در ایران ادامه خواهد یافت.

به گفته او، هیچ کشوری مانند ایران اثرپذیر از تحولات افغانستان نیست و هیچ کشوری مانند ایران برای تحصیل رایگان اتباع افغانستان هزینه نمی‌کند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که گزارش‌های متعددی از برخوردهای خشونت‌بار نظامیان ایران با مهاجران افغانستان در این کشور و هم‌چنان محرومیت دانش‌آموزان مهاجر از تحصیل و محدودیت آموزش به نشر رسیده است.

با این حال پس از فروپاشی حکومت پیشین در افغانستان، موج گسترده‌ای از افغانستان‌ها به ایران سرازیر شدند که روزانه صدها تن آنان به گونه اجباری به کشور بازگردانده می‌شوند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با ملاعبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی دیدار کرد. در این دیدار دو طرف بر توسعه روابط اقتصادی و گسترش هم‌کاری‌ها تاکید کردند.

تاکید مقامات امارت اسلامی و ایران بر توسعه روابط دو کشور

ادامه روند اخراج مهاجرین افغانستانی از ایران؛ طی چهار روز بیش از دو هزار مهاجر اخراج شده‌اند

اعتراض باشندگان کابل به بدرفتاری با مهاجرین افغانستانی در ایران

افزایش اخراج اجباری پناهجویان افغانستان از ایران

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x