صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اتحادیه خبرنگاران فرانسه: حمایت فرانسه از خبرنگاران افغانستانی، «ناکافی» است

اتحادیه خبرنگاران فرانسه (SNJ) از دولت این کشور خواسته است تا به تعهدات خود در قبال خبرنگاران افغانستانی احترام گذاشته و بیش از هر زمان دیگری، اقدام فوری نماید. به گفته این اتحادیه، حمایت پاریس از خبرنگاران افغانستانی، نظر به همسایگان فرانسه، «ناکافی و عقب‌مانده» است.

اتحادیه خبرنگاران فرانسه (SNJ) از دولت این کشور خواسته است تا به تعهدات خود در قبال خبرنگاران افغانستانی احترام گذاشته و بیش از هر زمان دیگری، اقدام فوری نماید. به گفته این اتحادیه، حمایت پاریس از خبرنگاران افغانستانی، نظر به همسایگان فرانسه، «ناکافی و عقب‌مانده» است.

پیک‌آفتاب: اتحادیه خبرنگاران فرانسه (SNJ) به روزهای 12 تا 14 اکتبر، نشست عمومی خود را در کنگره لیون برگزار کرد. در یکی از بیانیه‌های پایانی این نشست عمومی که درباره خبرنگاران افغانستانی است، آمده است: “چهارده ماه پس از حاکمیت دوباره طالبان و وعده کمک امانوئل مکرون به هنرمندان و خبرنگاران در افغانستان، خواهران و برادران ما هنوز و بیش از هر زمان دیگری با وضعیتی دراماتیک روبه‌رو هستند. چهارده ماه می‌شود که SNJ همراه فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران (IFJ) به شدت بسیج شده است تا آن‌ها را تخلیه کنند.”

به نقل از بیانیه، تا به امروز 64 خبرنگار افغانستانی و خانواده‌های‌شان با حمایت گروه SNJ افغانستان، به فرانسه منتقل شده‌اند. هم‌چنین 30 خبرنگار دیگری که در لیست آن‌ها حضور داشتند، به کشورهای دیگر از جمله آلمان و کانادا منتقل شده‌اند.

به گفته SNJ، شماری از خبرنگاران افغانستانی در انتظار دریافت ویزای فرانسه در کشورهای سوم به سر می‌برند، از جمله 174 خبرنگار در پاکستان و 81 خبرنگار دیگر در ایران که در روزهای اخیر، شاهد لغو قرار صدور ویزای خود در سفارت فرانسه در تهران بوده‌اند.

این اتحادیه وضعیت خبرنگاران در افغانستان را دشوار خوانده و می‌گوید: “صدها و صدها خواهر و برادر ما در کشوری که گرفتار قحطی است؛ شکار شده‌اند، شکنجه شده‌اند، مجبور به مخفی شدن شده‌اند و مرتباً خانه‌هایشان را عوض می‌کنند و هنوز هم منتظرند تا در امنیت قرار گیرند.”

در ادامه بیانیه، SNJ به خبرنگاران زن افغانستانی اشاره کرده و می‌گوید: “زنان، که تعداد بسیار کمی از آن‌ها توانسته‌اند کابل را ترک کنند؛ در خط مقدم هستند. شلاق خورده و مورد آزارواذیت قرار می‌گیرند، تمامیت بدنی خود را تهدید کرده و اغلب خود را بدون راهی می‌یابند.”

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: “حمایت فرانسه از خبرنگاران افغانستانی باید تشدید شود، به ویژه در مقایسه با آن‌چه برخی از کشورهای همسایه انجام داده‌اند، تا حد زیادی ناکافی و عقب مانده است.”

این اتحادیه با انتقاد از روند تخلیه خبرنگاران افغانستانی توسط فرانسه، می‌گوید: “موانع دولت فرانسه در تضاد با تعهدات امانوئل ماکرون، چند برابر می شود. کندی و پیچیدگی مراحل اخذ ویزا، الزام به سفر به کشور سوم، تعهد مفتضحانه برای پرداخت تکت رفت وبرگشت هواپیما و … .”

اتحادیه ملی خبرنگاران فرانسه، بزرگ‌ترین نهاد حامی خبرنگاران در این کشور است. این اتحادیه در حالی از مقامات این کشور خواستار تسریع در روند انتقال خبرنگاران افغانستانی هستند که طالبان طی 14 ماه از حکومت خود در افغانستان، بارها خبرنگاران را به بهانه‌های مختلف بازداشت و لت‌وکوب کرده‌اند.

پس از حاکمیت مجدد طالبان در 15 اگست سال گذشته، بسیاری از خبرنگاران افغانستانی کشور را ترک کرده و به کشورهای مختلف جهان رفته‌اند و شماری دیگر نیز در کشورهای سوم در انتظار رسیدن به مقصد نهایی خود به سر می‌برند. شماری از خبرنگاران نیز در داخل افغانستان گیر مانده و در تلاش یافتن راهی برای خروج از افغانستان هستند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x