صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سراج‌الدین حقانی، قتل‌های فراقانونی از سوی نیروهای طالبان را تایید نمود

صحبت‌های سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان که در شبکه‌های اجتماعی درز کرده، حاوی اعترافات او از کشتن افراد در ایست‌های بازرسی توسط طالبان است.

صحبت‌های سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان که در شبکه‌های اجتماعی درز کرده، حاوی اعترافات او از کشتن افراد در ایست‌های بازرسی توسط طالبان است.

پیک‌آفتاب: سراج‌الدین حقانی می‌گوید که هر چه داد می‌زند که عفو عمومی اعلام شده و نباید کسی را اذیت کرد، اما “باز هم یکی برمی‌خیزد و فردی را در یک چک‌پاینت می‌کُشد”.

طالبان دو روز پس از به قدرت رسیدن در افغانستان، عفو عمومی اعلام کردند. براساس این عفو، هیچ طالبی حق ندارد کارمند حکومت پیشین به شمول نیروهای مسلح حکومت پیشین را بازداشت، اذیت و شکنجه کند، اما افراد زیادی تاکنون به گونه هدف‌مند به قتل رسیده‌اند که بیش‌ترشان نظامیان حکومت پیشین بوده‌اند.

طالبان همواره اتهام قتل نظامیان حکومت پیشین را پس از به قدرت رسیدن در افغانستان رد کرده‌اند، اما صدای وزیر داخله طالبان که به رسانه‌های اجتماعی درز کرده، حاوی اعترافات او از رعایت نکردن فرمان عفو عمومی و کشتن افراد در ایست‌های بارزسی طالبان است. زمان و مکان این سخنرانی مشخص نیست.

حقانی که ظاهراً در یک گردهمایی با برخی از فرماندهان طالبان صحبت می‌کند، می‌گوید: “‌ما هم خود را اصلاح می‌کنیم، شما هم وعده کنید که خود را اصلاح می‌کنید. یک‌دیگر را نمی‌شرمانیم و ملت مسلمان را بی‌جا اذیت نمی‌کنیم”.

او می‌افزاید: “من فریاد می‌زنم که امن است و عفو است، اما باز هم یکی بر می‌خیزد و در یک چک‌پاینت فردی را می‌کُشد؛ کل ‌حرف‌هایم درباره عفو عمومی دروغ ثابت می‌شود”.

حقانی درباره تقاضای اعاشه از سوی فرماندهان طالبان می‌گوید: “ما در روزهای سخت صدا می‌کردیم که برای ننگرهار، قندز و مزار به تشکیل ضرورت داریم؛ چند نفر پیدا می‌شد؟ نمی‌شد. اما امروز می‌آیند که برای ما اعاشه دو هزار نفر را بدهید؛ اعاشه هزار نفر را بدهید”.

او سپس می‌افزاید: “از برای خدا، من از بنگلادیش، هند، پاکستان و ایران گندم و غله می‌آورم که بخورید، شما نیز کمی انسانیت داشته باشید”.

وزیر داخله طالبان در حالی از رفتار افراد طالبان درباره رعایت نکردن فرمان عفو عمومی گلایه می‌کند که یوناما نیز در نخستین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر، تاکید کرد که گروه طالبان فرمان عفو عمومی را عملی نکرده است.

یوناما در گزارش خود که در ماه سرطان امسال نشر کرد، گفت که حداقل ۱۶۰ قتل فراقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق را توسط افراد طالبان بین ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲، ثبت کرده است.

گزارش ویژه سازمان ملل در مورد عمل‌کرد 10 ماه گذشته طالبان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x