صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اتمر: شهباز شریف مطمئن است که بار دیگر حمله‌ای شبیه 11 سپتمبر رخ می‌دهد

حنیف اتمر، وزیر خارجه دولت پیشین افغانستان می‌گوید که شهباز شریف، مطمئن است که حادثه‌ای مانند 11 سپتمبر 2001، اتفاق خواهد افتاد و او خشم جهان را به سوی افغانستان جهت می‌دهد.

حنیف اتمر، وزیر خارجه دولت پیشین افغانستان می‌گوید که شهباز شریف، مطمئن است که حادثه‌ای مانند 11 سپتمبر 2001، اتفاق خواهد افتاد و او خشم جهان را به سوی افغانستان جهت می‌دهد.

پیک‌آفتاب: حنیف اتمر با نشر رشته توییتی به اظهارات شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان واکنش نشان داده و گفته است که شریف مطمئن است که رویدادی مشابه حمله 11 سپتمبر 2001 صورت می‌گیرد. اتمر تاکید کرد که با این حال، نخست وزیر پاکستان حاضر نیست هیچ مسئولیتی را در قبال وضعیت موجود بر عهده بگیرد.

نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گفته بود که در افغانستان گروه‌های هراس‌افگن حضور دارند و فعالیت این گروه‌ها امنیت پاکستان و منطقه را تهدید می کنند.

شهباز شریف: در خصوص تهدیدات گروه‌های تروریستی از افغانستان، هم‌راه با جامعه جهانی نگرانیم

اتمر گفته است که تاکید نخست وزیر پاکستان بر “مقابله با گروه‌های تروریستی فاقد استراتیژی است، افغانستان و جامعه جهانی باید بدانند که پایداری مبارزه با تروریزم و صلح و ثبات پایدار به نمایندگی، شمولیت و مشروعیت دولت افغانستان بستگی دارد”.

محمد حنیف اتمر نوشته: “سوال این است که آیا پاکستان واقعاً مایل است بخشی از یک تلاش بین‌المللی و منطقه‌ای برای حمایت از مذاکرات بین‌الافغانی و راه‌حل سیاسی برای مشکل افغانستان باشد؟”

وزیر خارجه دولت پیشین افغانستان، شهباز شریف را متهم کرده است که تروریستان را به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌کند.

از سوی دیگر؛ حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته بود که اظهارات شهباز شریف در مجمع عمومی سازمان ملل، تاسف‌بار و نادرست است. کرزی گفته بود که دولت پاکستان چندین دهه است که تروریستان را علیه مردم، فرهنگ و میراث افغانستان استفاده می‌کند.

کرزی گفته بود که “ادامه استفاده از تبلیغات و افراط‌گرایی برای تضعیف رفاه مردم افغانستان، به نفع پاکستان نیست و برقراری یک رابطه متمدنانه به نفع پاکستان است”.

از جانب دیگر؛ محمود صیقل، نماینده سابق افغانستان در سازمان ملل می‌گوید که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از طالبان نمایندگی کرد.

صیقل در رشته توییتی نگاشته که سال گذشته عمران خان از طالبان در سازمان ملل نمایندگی کرد و امسال نیز شهباز شریف همان کار را انجام داد.

صیقل گفته است شریف نتوانست به جهان اطلاع دهد که از سال 1994، آی‌‎اس‌آی پاکستان مشغول پرورش طالبان برای جنگ نیابتی خود در افغانستان بوده است، تا مطمئن شود که این کشور ضعیف است و ضعیف باقی می‌ماند.

از سوی دیگر؛ رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در توییتی گفته است که آن‌چه را شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت و افغانستان را مرکز تروریزم خواند، بخشی از روایتی است که پاکستان چندین سال است که آن‌را تبلیغ می‌کند.

این در حالی است که روزنامه دان پاکستان گفته بود که برگشت گروه‌های تروریستی در افغانستان تحت حاکمیت طالبان، پاکستان و کشورهای منطقه را با چالش‌های امنیتی روبه‌رو می‌کند.

روزنامه دان: برگشت گروه‌های تروریستی در افغانستان، پاکستان و منطقه را تهدید می‌کند

جو بایدن: امریکا فشار بر گروه‌های تروریستی در افغانستان را حفظ می‌کند

روسیه: افزایش گروه‌های تروریستی در افغانستان، امنیت آسیای‌میانه را با چالش جدی روبه‌رو کرده است

سازمان ملل: گروه‌های تروریستی در افغانستان آزادتر شده‌اند

روسیه نگران فعالیت رو به گسترش گروه‌های تروریستی در افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x