صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سناتور ماریلو مک‌فدران از اسناد نامعتبر در روند تخلیه افغانستانی‌ها استفاده کرده است

دولت کانادا تایید کرده است که دفتر سناتور ماریلو مک‌فدران، اسناد سفر نامعتبر را برای افغانستانی‌ها فرستاده بود تا از افغانستان تخلیه شوند.

دولت کانادا تایید کرده است که دفتر سناتور ماریلو مک‌فدران، اسناد سفر نامعتبر را برای افغانستانی‌ها فرستاده بود تا از افغانستان تخلیه شوند.

پیک‌آفتاب: گلوب اند ‌میل (Globe and Mail) روز گذشته ۲۱ سپتمبر، با نشر گزارشی گفته است که اسناد «تسهیل‌سازی خروج» که توسط این سناتور به شماری از افغانستانی‌ها ارسال شده، فاقد اعتبار است و دریافت‌کنندگان تاکنون در افغانستان گیر مانده‌اند.

بربنیاد این گزارش، سناتور ماریلو مک‌فدران و یکی از کارکنانش، در آخرین روزهای روند تخلیه در تابستان سال گذشته، اسناد سفر را برای شماری از خانواده‌هایی که قصد فرار از افغانستان را داشتند، ارسال کردند.

این اسناد که نامه‌های «تسهیل‌گری» نامیده می‌شوند، قرار بود به افغانستانی‌ها کمک کند تا ایستگاه‌های بازرسی را که در اطراف میدان هوایی کابل ایجاد شده بود، دور بزنند و در پروازهای تخلیه از افغانستان خارج شوند.

براساس گزارش، پس از گذشت یک سال، افرادی که آن اسناد را دریافت کرده‌اند، تاکنون در افغانستان گیر افتاده‌اند و این اسناد از طرف دولت کانادا تایید نشده است.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا گفته است: “نامه‌های تسهیلاتی که از سناتور و دفتر او دریافت کرده‌اند، معتبر نبوده و افرادی که در آن‌ها نام برده شده‌اند، برای آمدن به کانادا تایید نشده‌اند.”

از سویی هم،  ماریلو مک‌فدارن از تلاش‌هایش برای نجات افغانستانی‌های در معرض خطر دفاع کرده و تایید کرده است که از یک «نسخه‌نامه تسهیلات دولتی» استفاده کرده است. او اما جعلی بودن اسناد یا استفاده غیرمجاز از آن را رد کرده است.

مک‌فدران افزوده است که این الگو توسط «یک مقام عالی‌رتبه‌ قابل اعتماد دولت کانادا» برای او ارسال شده بود، اما در مورد این مقام چیزی نگفته است.

هم‌چنین او در مورد این‌که چه کسی نام‌ها را در این نامه‌ تسهیلات گنجانیده و این‌که افغانستانی‌ها برای ساکن شدن در کانادا تایید نشده‌اند، چیزی نگفته است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x