صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

شورای امنیت روسیه: تروئیکای گسترده، ممکن در خصوص افغانستان به «پنج» تبدیل شود

شورای امنیت روسیه گفته است که تروئیکای گسترده در مورد افغانستان، ممکن است به «پنج» تبدیل شود، جایی که ایالات متحده در آن وجود نخواهد داشت.

شورای امنیت روسیه گفته است که تروئیکای گسترده در مورد افغانستان، ممکن است به «پنج» تبدیل شود، جایی که ایالات متحده در آن وجود نخواهد داشت.

پیک‌آفتاب: اسپوتنیک با نشر گزارشی به نقل از الکساندر وندیکتوف، معاون دبیر شورای امنیت روسیه گفته است که قالب گفتگو درباره افغانستان که به «تروئیکای توسعه‌یافته» معروف است، با مشارکت هند و ایران، اما بدون امریکا، می‌تواند به «پنج» تبدیل شود.

او تصریح کرده که وزارت امور خارجه روسیه «هم در قالب دوجانبه و هم در چهارچوب به اصطلاح تروئیکای گسترده، نمایندگان ویژه روسیه، چین، ایالات متحده امریکا و پاکستان» با واشنگتن درباره افغانستان گفتگو کرده است.

وندیکتوف در این خصوص گفته است که با این حال، با در نظر گرفتن رویکرد غیرسازنده امریکا به کار خود، گزینه‌هایی برای تبدیل مجدد آن به سازوکار پنج‌جانبه با مشارکت روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند آغاز شده است.

وی هم‌چنین بر این نکته تاکید کرده است که هر ساله رایزنی‌های بین دبیران شوراهای امنیت یا مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه (هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان) در مورد افغانستان انجام می‌شود.

وندیکتوف هم‌چنین گفت که این قالب، هم‌راه با کار از طریق سازمان هم‌کاری شانگهای، یکی از محبوب‌ترین و مفیدترین قالب‌ها در تضمین آشتی ملی در افغانستان است.

امسال، چنین نشستی در دوشنبه برگزار شد، سال آینده ما انتظار داریم که شرکای خود را در مسکو جمع‌آوری کنیم.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که کشورش برای توسعه هم‌کاری‌های اقتصادی و تجارتی با افغانستان امیدوار است.

آمادگی روسیه به توسعه روابط اقتصادی با افغانستان

 

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x