صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ماموریت ریچارد بنت تا یک‌سال دیگر تمدید شد

ماموریت ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان برای یک سال دیگر از سوی شورای حقوق بشر تمدید شد.

ماموریت ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان برای یک سال دیگر از سوی شورای حقوق بشر تمدید شد.

پیک‌آفتاب: شورای حقوق بشر سازمان ملل برای یک‌سال دیگر، ماموریت ریچارد بنت را تمدید کرده است. گفته می‌شود این شورا دو مسئولیت تازه هم به ماموریت او افزوده است، نخست حقوق کودکان و دوم مسئولیت برای ثبت معلومات در مورد تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان و سپس ارائه کردن آن به نشست بعدی شورای جهانی حقوق بشر.

پیش‌نویس قطع‌نامه در مورد وضعیت نگران‌کننده در افغانستان، از سوی اتحادیه اروپا تهیه شده بود و در حمایت امریکا، بریتانیا، جاپان و شماری از کشورهای دیگر به شمول اعضای اتحادیه اروپا قرار گرفت.

در نشست روز گذشته هفتم اکتبر، در جینوا؛ نصیراحمد اندیشه، نماینده افغانستان در شورای حقوق بشر گفت که وضعیت در این کشور نگران‌کننده است. او از جهانیان خواست تا به آن رسیدگی کنند.

اندیشه در این خصوص تصریح کرده است: “با گرفتن افغانستان با فشار نظامی از سوی طالبان، کشور ما با دور تازه‌ای از ویرانی روبه‌رو شده است. نه تنها نهادهای حامی دموکراسی ما از بین رفت، بلکه حقوق زنان، دختران، اقلیت‌ها و حتی ارزش‌ها در تنوع قومی و وحدت ملی ما با فاجعه روبه‌رو شد.”

او در توییتی نگاشته است: “قدم خوب دیگر، کار گزارش‌گر تمدید و تقویت شد. حقوق کودکان و جمع‌آوری شواهد تخطی‌ها اضافه شد. تلاش برای اجماع و مکانیزیم حساب‌دهی را برای تمامی مظالم و نقص‌های حقوق بشری مردم افغانستان را ادامه خواهیم داد”.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در حال حاضر ۴۷ عضو دارد و از میان آن‌ها ۲۹ کشور به تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان رای مثبت دادند.

اما دو همسایه افغانستان، پاکستان و چین آن‌را رد کردند. نماینده چین استدلال کرد که باید به طالبان فرصت داده شود تا به کار ادامه دهند. به گفته چین، مخالفت برخی کشورها با طالبان باعث بحران در افغانستان شده است. نماینده چین خواست تا دارایی‌های منجمد شده افغانسان هم آزاد شود.

نماینده پاکستان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل هم گفت که تا هنوز فرصت برای صلح و ثبات در افغانستان وجود دارد.

به گفته این دیپلمات پاکستانی، تمدید ماموریت ریچارد بنت، نمی‌تواند مشکل افغانستان را حل کند.

اما بریتانیا از تمدید این ماموریت استقبال کرد. نماینده این کشور گفت که وضعیت بشری در افغانستان خیلی نگران‌کننده است و دختران، زنان و اقلیت‌ها به ویژه هزاره‌ها با چالش‌های جدی روبه‌رو اند.

میشل تایلر، نماینده امریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل از طالبان خواست تا به تعهدات برای حقوق زنان و دختران احترام بگذارند.

او در این مورد گفته است: “ما در مشارکت با جامعه جهانی، از طالبان می‌خواهیم تا تعهدات‌شان برای احترام و رعایت حقوق بشری تمامی افغانستانی‌ها را عملی کنند و همه محدودیت‌ها را که وضع کرده‌اند، بر دارند.”

او در توییتی گفته است: “ایالات متحده مفتخر است که از موفقیت‌های امروزی حمایت می‌کند. قطع‌نامه شورای حقوق بشر سازمان ملل، ماموریت گزارش‌گر ویژه این نهاد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان را تمدید می‌کند. ما در کنار مردم افغانستان برای احترام به حقوق بشر می‌ایستیم”.

نماینده‌های کشورهای مختلف، از مبارزه فعالان حقوق زن در افغانستان حمایت و قدردانی کردند. رعایت حقوق بشر و ایجاد حکومت همه‌شمول از مهم‌ترین خواسته‌های جهان برای تعامل با طالبان به شمار می‌رود، اما انتقادهایی از حکومت سرپرست آن‌ها وجود دارد که تا هنوز در این دو مورد گام مشخصی بر نداشته است.

این در حالی مطرح می‌شود که یک‌سال و اندی پیش، شورای حقوق بشر سازمان ملل، ریچارد بنت را به حیث گزارش‌گر ویژه این سازمان در امور افغانستان تعیین کرده بود.

ریچارد بنت به عنوان گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر در امور افغانستان گماشته شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x