صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ریچارد بنت با سرپرست وزارت عدلیه طالبان دیدار کرد

وزارت عدلیه طالبان از دیدار سرپرست این وزارت با گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان خبر داده و می‌گوید که در این دیدار درباره موارد زیادی از جمله فعال شدن دوباره کمیسیون مستقل حقوق بشر بحث و گفتگو شده است.

وزارت عدلیه طالبان از دیدار سرپرست این وزارت با گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان خبر داده و می‌گوید که در این دیدار درباره موارد زیادی از جمله فعال شدن دوباره کمیسیون مستقل حقوق بشر بحث و گفتگو شده است.

پیک‌آفتاب: وزارت عدلیه طالبان امروز سه‌شنبه 19 میزان، با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که عبدالحکیم شرعی، سرپرست این وزارت با ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان، در کابل دیدار کرد.

در خبرنامه آمده است: “در این دیدار طرفین در مورد تهیه قوانین، حقوق بشر، میثاق‌ها و معاهدات بین‌المللی، مبارزه با تروریزم، اجازه کار برای زنان و فعال نمودن دوباره کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان بحث و گفتگو نمودند.”

وزیر عدلیه طالبان هم‌چنان در مورد میثاق‌ها و معاهدات بین‌المللی و این‌که طالبان تا چه اندازه به رعایت این میثاق‌ها و معاهدات متعهد خواهد بود، گفته است که آن‌ها به رعایت آن عده از میثاق‌ها و معاهدات بین‌المللی که مخالف شریعت اسلامی نباشد، متعهد بوده و هیچ نهادی نمی‌تواند چیزی را که خلاف شرع باشد بالای طالبان به زور تحمیل کند.

شرعی در این دیدار در مورد رعایت حقوق بشر در اسلام و اجازه کار برای زنان نیز صحبت کرده و گفته است: “حقوقی را که اسلام به بشر و خصوصاً به زنان قائل شده است، در هیچ دین و هیچ مملکتی تا حال به آن‌ها داده نشده است.”

وزیر عدلیه طالبان هم‌چنان از گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان خواسته است که در تهیه گزارش، عدالت و حقایق را مدنظر گیرد تا در پایان دادن به مسائل سیاسی، مفید واقع شود و باعث به رسمیت شناختن طالبان گردد. وی هم‌چنین از ریچارد بنت خواسته است تا دفتر خود را در افغانستان فعال نماید.

این در حالی است که روز 15 میزان، شورای حقوق بشر سازمان ملل برای یک‌سال دیگر، ماموریت ریچارد بنت را تمدید کرده است. گفته می‌شود این شورا دو مسئولیت تازه هم به ماموریت او افزوده است، نخست حقوق کودکان و دوم مسئولیت برای ثبت معلومات در مورد تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان و سپس ارائه کردن آن به نشست بعدی شورای جهانی حقوق بشر.

ماموریت ریچارد بنت تا یک‌سال دیگر تمدید شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x