صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رسول موسوی: دو راهبرد بین‌المللی و منطقه‌ای برای آینده افغانستان در رقابت‌اند

مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران می‌گوید که جدا از مسائل داخلی افغانستان که مربوط به مردم این کشور است، دو راهبرد بین‌المللی ‌و منطقه‌ای برای آینده افغانستان در رقابت‌اند.

مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران می‌گوید که جدا از مسائل داخلی افغانستان که مربوط به مردم این کشور است، دو راهبرد بین‌المللی ‌و منطقه‌ای برای آینده افغانستان در رقابت‌اند.

پیک‌آفتاب: رسول موسوی، مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران با اشاره به سفر حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان به کشور پاکستان در توییتی گفت که این دو راهبرد «ثبات‌آفرین و ثبات‌زدا» است.

این مقام وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که سفر حسن کاظمی قمی به پاکستان و اشتراک وی در نشست هفته آینده فرمت مسکو در این راستاست.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در جریان سفرش به پاکستان، با شماری از مقامات این کشور دیدار کرده است.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که حسن کاظمی قمی در دیدار با حنا ربانی، معاون این وزارت بر روابط ریشه‌دار و عمیق و پیوندهای قوی هم‌بستگی بین دو کشور تاکید کردند.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان می‌گوید در دیدار با مقامات پاکستان گفته است که امنیت و ثبات در افغانستان به معنای امنیت در کشورهای منطقه است. حسن کاظمی قمی روز گذشته در توییتی، امریکا و متحدان آن‌را به بی‌ثباتی در منطقه متهم کرد.

ایران از جمله کشورهای همسایه افغانستان است که علی‌رغم روابط گسترده با امارت اسلامی، تاکنون حکومت آن‌ها را به رسمیت نشناخته است.

قرار است نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان، ۱۶ نوامبر برگزار شود.

برخلاف نشست قبلی، امارت اسلامی در این نشست دعوت نشده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اخیراً گفته است که کشورش نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را با امارت اسلامی در میان خواهد گذاشت.

سرگئی لاوروف: نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به طالبان ابلاغ می‌کنیم

وزارت خارجه امارت اسلامی پیش‌تر گفته بود که نشست مسکو درباره افغانستان بدون حضور نمایندگان آن‌ها ناقص است.

به گفته مقامات روسی، در نشست پیش‌رو، نمایندگان کشورهای چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان حضور خواهند داشت.

این در حالی مطرح می‌شود که نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» اواسط ماه نوامبر سال جاری برگزار می‌شود و امارت اسلامی در آن حضور ندارد.

در نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» طالبان حضور ندارند

نگرانی روسیه از فعالیت گروه‌های داعش و القاعده در افغانستان

شرکت کنندگان “نشست فرمت مسکو” موضوع به رسمیت شناختن طالبان را بررسی می‌کنند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x