صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

قطر پروازهای تخلیه از افغانستان را موقتاً توقف می‌دهد

به گفته مدافعان حقوق پناهندگان و یک منبع آگاه از برنامه‌های دولت قطر، مقامات این کشور قصد دارند پروازهای تخلیه پناهجویان افغانستانی از کابل را متوقف کنند.

به گفته مدافعان حقوق پناهندگان و یک منبع آگاه از برنامه‌های دولت قطر، مقامات این کشور قصد دارند پروازهای تخلیه پناهجویان افغانستانی از کابل را متوقف کنند.

پیک‌آفتاب: NBC نیوز گزارش داد که قطر این پروازها را به دلیل میزبانی جام جهانی فوتبال تا ماه جنوری به حالت تعلیق در می‌آورد.

ان‌بی‌سی نیوز گزارش می‌دهد که این اقدام می‌تواند به افزایش تعداد لیست انتظار ده‌ها هزار افغانستانی منجر شود.

شهروندان افغانستان هم‌کار با ایالات متحده، اکنون در تلاش‌اند پس از تسلط طالبان، کشور را ترک کنند.

قطر با هم‌کاری امریکا بر پروازهای هفتگی از کابل به دوحه، به منظور انتقال افغانستانی‌های متقاضی به ایالات متحده، نظارت می‌کند.

در حال حاضر چندین هزار افغانستانی در انتظار انتقال به امریکا در کمپ‌های دوحه اسکان داده شده‌اند.

منابع ان‌بی‌سی نیوز می‌گویند که با برگزاری مراسم افتتاحیه و اولین بازی جام جهانی در ۲۰ نوامبر، دولت قطر تصمیم گرفته است تا پروازهای کابل را به طور موقت متوقف کند و رزرو پروازها را تا ماه جنوری متوقف کند.

گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان گفتند که متقاضیان افغانستانی برای پروازهای دوحه، ایمیل‌هایی دریافت کرده‌اند که می‌گوید رزرو هواپیما تا ماه جنوری امکان‌پذیر نیست.

در حالی که پروازها تاکنون به کار خود ادامه می‌دهند، اما سازمان‌های دفاع حقوق پناهجویان نگران هستند که هواپیماها به زودی پرواز خود را از کابل متوقف کنند.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه امریکا درباره درخواست ایالات متحده از دوحه برای ادامه پروازها نوشته است: “ما متعهد به حمایت از انتقال افغانستانی‌ها به ایالات متحده هستیم و از مشارکت قطر بسیار قدردانی می‌کنیم.”

به گفته نهادهای حمایت از حقوق پناهجویان، در حال حاضر ۱۲۸ هزار افغانستانی برای ویزای مهاجرت ویژه امریکا درخواست داده‌اند.

به دنبال خروج شتاب‌زده ایالات متحده از افغانستان در آگست سال گذشته و فروپاشی حکومت پیشین افغانستان، این تعداد به طور پیوسته افزایش یافته است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر وزارت خارجه امریکا گفته بود که در جریان سال جاری میلادی، ۹۵ هزار شهروند افغانستان به امریکا انتقال داده شده است. این اداره با تاکید بر این که روند تخلیه ادامه خواهد یافت، گفته که هیچ مهلتی برای پایان این روند وجود ندارد.

امریکا: هیچ مهلتی برای روند تخلیه وجود ندارد

امریکا: روند انتقال افغانستانی‌های در معرض خطر را تسریع می‌کنیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x