صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزیر خارجه قطر: هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان تاکنون دیده نمی‌شود

وزیر خارجه قطر می‌گوید تا به امروز هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان دیده نمی‌شود و اُفق‌ها در این کشور تاریک به نظر می‌رسد.

وزیر خارجه قطر می‌گوید تا به امروز هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان دیده نمی‌شود و اُفق‌ها در این کشور تاریک به نظر می‌رسد.

پیک‌آفتاب: شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر در مصاحبه با دوحه نیوز (Doha News) گفته است که قطر به جامعه جهانی توصیه کرده که باید برنامه دقیقی درباره شرایط مدنظر خود را به طالبان ارائه کند.

این دیپلمات ارشد قطری، روز گذشته در حاشیه هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در صحبت با دوحه نیوز گفت که در ازای آن‌چه که جامعه بین‌المللی فراهم می‌کند، باید مشخص شود که شرایط آن‌ها برای طالبان چیست.

پس از تسهیل مذاکرات بین طالبان و ایالات متحده و گفتگوهای بین دولت سابق افغانستان و طالبان در قطر، این کشور هم‌چنان یک سکوی کلیدی برای گفتگو باقی مانده است.

در حالی‌که قطر اکنون میزبان نشست‌های بین طالبان و جامعه جهانی است، پرونده افغانستان هم‌چنان به عنوان یکی از موضوعات مهم در سیاست خارجی قطر مطرح است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که ترک افغانستان، نتیجه معکوس خواهد داشت.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آغاز نشست وزیران خارجه اروپا گفته بود که وضعیت افغانستان بیش از حد نگران‌کننده و با سردی زمستان وضعیت بشری مردم اسفناک‌تر نیز می‌شود. او در این نشست گفت: “وضعیت در افغانستان موجی از نگرانی‌های کشورهای عضو این اتحادیه را افزایش داده است”.

اتحادیه اروپا: وضعیت افغانستان فاجعه بار است

دوحه نیوز می‌نویسد که قطر بارها بر لزوم ترک نکردن افغانستان با توجه به وخامت اوضاع انسانی تاکید کرده است.

وزیر خارجه قطر افزود که در غیاب برنامه واضح برای افغانستان، آینده این کشور هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و به عنوان یک نگرانی باقی خواهد ماند.

امیر قطر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل از بحران انسانی، اقتصادی و هم‌چنین فعالیت سازمان‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

او تصریح کرد: “ما بارها بر لزوم حمایت از غیرنظامیان، احترام به حقوق بشر و شهروندی در افغانستان از جمله حقوق زنان و حق دختران برای تحصیل و دست‌یابی به آشتی ملی در میان گروه‌های مختلف مردم افغانستان تاکید کرده‌ایم”.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر صدیر جباروف، رئیس جمهور قرقیزستان گفته بود که او امیدوار است کشورهای آسیایی اقدامات خود در پیوند به افغانستان را با هم‌آهنگی لازم انجام دهند. خبرگزاری انترفاکس با نشر گزارشی از قول صدیر جباروف، رئیس جمهور قرقیزستان نوشته بود که وضیعت افغانستان هنوز هم قابل پیش‌بینی نیست و برای ثبات آن باید تلاش بیش‌تر صورت گیرد.

رئیس جمهور قرقیزستان: وضعیت افغانستان غیر قابل پیش‌بینی است

سازمان عفو بین‌الملل: وضعیت افغانستان وحشتناک و افسرده کننده است

سازمان ملل: وضعیت کنونی افغانستان فراتر از بحران انسانی است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x