صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

پرایس: چاپ و انتقال پول جدید، روابط امریکا و امارت اسلامی را بهبود نمی‌بخشد

وزارت خارجه امریکا در مورد چاپ پول‌های جدید افغانی می‌گوید که هرچند در انتقال این پول کمک می‌کنند، اما این کار تنها برای کمک به افغانستانی‌هاست و هیچ تاثیری بر روابط امریکا و امارت اسلامی ندارد.

وزارت خارجه امریکا در مورد چاپ پول‌های جدید افغانی می‌گوید که هرچند در انتقال این پول کمک می‌کنند، اما این کار تنها برای کمک به افغانستانی‌هاست و هیچ تاثیری بر روابط امریکا و امارت اسلامی ندارد.

پیک‌آفتاب: ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز گذشته 25 اکتبر، در یک نشست خبری گفته است که کار روی روند انتقال پول از چندین ماه به این‌سو ادامه داشته است، پس از سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن امارت اسلامی، بانک‌ها در معامله با افغانستان، انواع حواله‌های بانکی، ارسال پول به افغانستان و انتقال پول از افغانستان را بسیار خطرناک می‌دانند.

وقتی از پرایس پرسیده شد که آیا این موضوع تاثیر مثبتی بر روابط امریکا و امارت اسلامی دارد؟ او گفت: “ندارد، این کار فقط برای رفاه افغانستانی‌هاست. کهنه‌گی پول‌های افغانی، افغانستانی‌ها را متضرر کرده است. معاملات اقتصادی آن‌ها به شدت تحت تاثیر پول‌های فرسوده شده قرار گرفته است.”

وی می‌افزاید که امریکا و کشورهای شریک آن با بانک‌های بین‌المللی هم‌کاری کرده‌اند تا زمینه چاپ بانک‌نوت‌های پول افغانی را در کشورهای اروپایی ایجاد کنند.

این شرکت پول‌های جدید افغانی را تهیه و در بازار جایگزین پول‌های فرسوده می‌کند که با این کار بخشی از بحران نقدینگی افغانستان حل خواهد شد.

به گفته ند پرایس، این بخشی از تلاش‌های امریکا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان از طریق حمایت‌های بشردوستانه است.

این در حالی است که روز شنبه هفته جاری، بانک مرکزی افغانستان از پیش‌رفت در زمینه چاپ پول‌های جدید افغانی خبر داده است.

این بانک در اعلامیه‌ای گفته است که پول‌های تازه چاپ شده افغانی، در آینده نزدیک به کشور خواهد رسید.

پیش از این توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان گفته بود که دو معامله بانکی را در افغانستان مجاز کرده است که یکی از آن‌ها هزینه پول‌های تازه چاپ شده است که توسط بانک مرکزی افغانستان پرداخت شده است.

وی در نشست آنلاین افغانستانی‌های مقیم امریکا گفت که پول‌های جدید جایگزین پول‌های فرسوده خواهد شد.

این اولین بار است که پس از فروپاشی حکومت پیشین افغانستان، پول‌های جدید افغانی چاپ می‌شود.

اداره تدارکات ملی دولت مخلوع افغانستان در سال ۱۳۹۸، گفته بود که پول‌های جدید به ارزش ده میلیارد افغانی توسط یک شرکت پولندی چاپ خواهد شد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان و بانی توافق‌نامه دوحه در مصاحبه خود ابراز امیدواری کرده بود که امارت اسلامی به تعهدات خود پایبند بمانند.

خلیل‌زاد: امریکا برنامه‌ای برای به انزوا کشاندن طالبان ندارد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x